W najnowszym raporcie podsumowującym 2009 r. GWEC spodziewa się utrzymania przez najbliższe pięć lat rocznego tempa przyrostu nowych mocy na poziomie ok. 10 proc. To bardzo słaby wynik. W ostatniej dekadzie rynek odnotował 28-proc. tempo wzrostu. W ocenie GWEC przemysł energetyki wiatrowej zatrudnia na całym świecie 500 tys. osób.
Najszybciej rozwijającym się rynkiem dla farm wiatrowych będą w najbliższych latach Chiny. Do 2013 r. pozycję światowego lidera pod względem działających farm wiatrowych utrzyma Europa. W 2014 r. to miejsce zajmie już Azja z liczbą prawie 150 GW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych, podczas gdy w Europie będzie to 136,5 GW. W 2014 r. moce chińskich elektrowni wiatrowych zwiększą się o 20 GW.
Europa Środkowo-Wschodnia pozostanie natomiast jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów dla inwestycji firm unijnych – przewiduje niemieckie stowarzyszenie Bundesverband WindEnergie. BWE jako najbardziej perspektywiczne rynki wymienia Polskę, Rumunię i Bułgarię.
W ocenie GWEC farmy wiatrowe w Polsce są jedyną gałęzią odnawialnej energii, która ma szansę na przyciągnięcie znaczącego kapitału. Dopiero po 2014 r., kiedy udostępnione zostaną nowe fundusze unijne, rozwój energetyki wiatrowej w Polsce przyspieszy.