Latem odbywa się wiele targów staroci. Kolejny Jarmark Dominikański w Gdańsku rozpocznie się 31 lipca. Na 21 sierpnia zaplanowano Europejskie Spotkania Kolekcjonerskie na Rynku Głównym w Krakowie; organizuje je Krakowski Klub Kolekcjonera. Daty innych ciekawych imprez znajdziemy na stronie www.kolekcjonerstwo.pl, prowadzonej przez Ryszarda Kruka. Na jarmarkach często zaopatrują się antykwariusze. Kupione okazyjnie przedmioty oferują u siebie po dużo wyższej cenie.
Marek Sosenko, wybitny kolekcjoner zabytkowych zabawek, co niedziela uzupełnia swoje zbiory na jarmarku Pod Halą w Krakowie. Przestrzega, aby zwracać uwagę, czy przedmiot jest po konserwacji. – Widziałem rzadkie figurki porcelanowe. Niestety, były po naprawie. Z tego powodu straciły częściowo wartość kolekcjonerską. Stan zachowania ma oczywiście wpływ na cenę – mówi Marek Sosenko.
Zanim kupimy np. szablę, należy ocenić, czy nie jest składakiem. A najlepiej zacząć od lektury białego kruka Władysława Ślesińskiego „Fałszerstwa rzemiosła artystycznego” (Wrocław, 1994).
Niekiedy warto spisać ze sprzedawcą umowę, zwłaszcza przy zakupie zabytkowego przedmiotu, który mógł być wyposażeniem świątyni. Na stronie Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych (www.oozp.pl) sprawdzimy, czy przedmiot nie jest poszukiwany przez policję.
W ostatnią niedzielę na jarmarku staroci na Kole w Warszawie za 5 zł kupiłem fajansowy lichtarz z Włocławka. Wzór ten widnieje na zdjęciu w monografii Jerzego Hołubca „Polskie lampy i świeczniki” (Ossolineum, 1990). Cena była bardzo okazyjna jak na dekoracyjny przedmiot mający ok. 60 lat, zaprojektowany przez wybitnego artystę, wystawiany w muzeach.