Za przejęte papiery Budapeszt zapłacił 1,88 mld euro. Środki pochodziły z pożyczki udzielonej Węgrom przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Przed oświadczeniem szefa węgierskiego rządu giełda w Budapeszcie zawiesiła handel akcjami MOL. W chwili wstrzymania obrotu kursu rósł o 4,1 proc. przy wysokich obrotach, wynoszących 2,6 mld HUF. Na warszawskiej giełdzie, gdzie nadal handluje się akcjami MOL, ich cena o godzinie 15.10 rosła o 4,6 proc., do 340,5 zł.
Surgutneftegaz odkupił akcje węgierskiej firmy w marcu 2009 roku od austriackiego koncernu OMV za 1,4 mld euro. Transakcja nie została jednak zatwierdzona przez Węgierski Urząd Energii. W efekcie Rosjanie nie mogą korzystać z praw przysługujących im z racji posiadania akcji.
MOL popełnił przestępstwo?
W piątek HANFA, czyli chorwacki regulator rynków finansowych, oficjalnie wniósł zarzuty przeciwko tej spółce dotyczące manipulacji kursem chorwackiej spółki paliwowej INA
Menedżerom MOL-a może grozić z tego tytułu kara od roku do pięciu lat więzienia. Koncern MOL oficjalnie nie komentuje tych zarzutów.