Od soboty na ulicach polskich miast pojawi się mało znana w naszym kraju marka Credit Agricole. Pod tą nazwą już wkrótce będzie działał Lukas Bank. Właścicielem tej instytucji jest spółka Lukas SA. Z kolei w niej większościowym udziałowcem jest Credit Agricole, francuski bank obecny w 70 krajach i obsługujący łącznie 54 mln klientów. I właśnie ta instytucja zdecydowała o zastąpieniu żółto-niebieskiego logo Lukas Banku własnym, w którym dominuje zieleń.
W najbliższą sobotę zmieni się adres internetowy (z www.lukasbank.pl na www.credit-agricole.pl) i wygląd głównej strony banku. Inny będzie także adres i wygląd strony logowania do systemu bankowości internetowej (nowy to: https://e-bank.credit-agricole.pl). Zasady logowania pozostaną natomiast takie same: klienci dalej będą używać dotychczasowych identyfikatorów.
Bank uprzedza, że w nocy z piątku na sobotę serwis internetowy będzie niedostępny. Z kolei serwis telefoniczny będzie pracował tylko w trybie informacyjnym. Mogą też wystąpić trudności przy używaniu kart płatniczych.
Kilka dni wcześniej doszło do innej zmiany ważnej dla klientów Polbanku. Dotyczyła ona nie nazwy, lecz podmiotu, który się za nią kryje. Do poniedziałku pod marką Polbank działał oddział greckiej instytucji kredytowej. Obecnie jest to już krajowy bank. Oznacza to, że nowy podmiot zaczął podlegać pełnej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a wpłacone przez klientów depozyty są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) dokładnie na takich samych zasadach, jak środki klientów w innych krajowych bankach. Wcześniej oddział greckiego banku korzystał z gwarancji greckiego odpowiednika BFG. Zmiana ta ma duże znaczenie dla klientów, których przed skorzystaniem z oferty depozytowej banku powstrzymywała niepewna sytuacja Grecji.
To nie koniec zmian związanych z Polbankiem. Jego klientów wkrótce czeka fuzja z Raiffeisen Bank Polska. Warunki zostały już uzgodnione. Banki czekają na formalną zgodę KNF.