MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z TUIR WARTA
Europejski Kongres Finansowy wskazał pięć najważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski. Raport powstał na bazie badania przeprowadzonego wśród m.in. ekonomistów, pracowników akademickich, a także specjalistów z instytucji regulacyjnych, firm ubezpieczeniowych i bankowych. Obok głębokiej recesji w krajach Unii Europejskiej, nawrotów wysokich poziomów zakażeń Covid-19 i powtarzających się lockdownów, kryzysu finansów publicznych, bankructw firm i wzrostu bezrobocia, pojawił się też spadek inwestycji. Ów spadek to efekt zmniejszającego się popytu. Ale ekonomiści mówią też o niepewności co do rozwoju sytuacji, która powstrzymuje firmy przed podejmowaniem ryzyka inwestycyjnego.
Prywatni przedsiębiorcy wolą zatrzymać pieniądze, które mają na swoich kontach, żeby w razie kolejnych większych zawirowań związanych z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem gospodarczym, zachować płynność finansową. Rzadziej też sięgają po kredyty bankowe, bo obawiają się kłopotów z ich spłatą.
Ale to nie wszystko. Z wrześniowego „Badania sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w świetle Covid-19" przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że pandemia odbija się na dochodach samorządów. Spodziewają się one spadku tegorocznych wpływów z podatków dochodowych PIT i CIT odpowiednio o 15 i 11 proc. O 4 proc. niższe mają być ich wpływy z podatku od nieruchomości. Oznaczać to będzie, że do kas samorządów wpłynie z tych podatków w sumie mniej o 8–9 mld zł. Do tego dojść mają duże spadki dochodów z podatków i opłat lokalnych, a także z majątku samorządów. Tu spadki mogą sięgnąć od 15 do 25 proc. W tej sytuacji znacząca część samorządów zamierza ograniczyć wydatki inwestycyjne w tych i w kolejnych latach.
Brak inwestycji, to perturbacje
– Spadek inwestycji może spowodować poważne perturbacje, które już widać. W przetargach startuje więcej firm, a to podnosi ryzyko pojawienia się wojny cenowej – mówi Bartosz Ornatowski, odpowiedzialny w Warcie za gwarancje ubezpieczeniowe.