Fundusz pod napięciem. 42 mld euro na transformację energetyki

Jak wylicza Forum Energii, w latach 2021–2027 z UE na transformację energetyki będzie do dyspozycji 42 mld euro. Rząd przygotowuje instrumenty do przyjęcia takich środków jak Fundusz Transformacji Energetyki.

Publikacja: 08.11.2021 21:00

Fundusz pod napięciem. 42 mld euro na transformację energetyki

Foto: Bloomberg

Największe spółki energetyczne w kraju wyrażają wątpliwości wobec powołania Funduszu Transformacji Energetyki (FTE) w formie przedstawionej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Proponują, aby transformację energetyczną finansować na bazie NFOŚiGW. Zmiany mają dostosować polskie prawo do projektowanych unijnych przepisów, które zwiększą finansowanie transformacji z systemu EU ETS.

W ramach trwających konsultacji publicznych w sprawie nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych uwagi przedłożyły organizacje branżowe, ale i potencjalni beneficjenci zmian, a więc spółki energetyczne. Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające wykorzystanie dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na wsparcie modernizacji sektora energetycznego. W tym celu zaproponowano utworzenie państwowego funduszu celowego, FTE. W projekcie czytamy, że przychodami funduszu będzie 40 proc. rocznego wolumenu uprawnień do emisji w ramach systemu EU ETS w latach 2021–2030. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wysokość przychodów z tego tytułu to ok. 80,86 mld zł.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego