Fundusz pod napięciem. 42 mld euro na transformację energetyki

Jak wylicza Forum Energii, w latach 2021–2027 z UE na transformację energetyki będzie do dyspozycji 42 mld euro. Rząd przygotowuje instrumenty do przyjęcia takich środków jak Fundusz Transformacji Energetyki.

Publikacja: 08.11.2021 21:00

Fundusz pod napięciem. 42 mld euro na transformację energetyki

Foto: Bloomberg

Największe spółki energetyczne w kraju wyrażają wątpliwości wobec powołania Funduszu Transformacji Energetyki (FTE) w formie przedstawionej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Proponują, aby transformację energetyczną finansować na bazie NFOŚiGW. Zmiany mają dostosować polskie prawo do projektowanych unijnych przepisów, które zwiększą finansowanie transformacji z systemu EU ETS.

W ramach trwających konsultacji publicznych w sprawie nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych uwagi przedłożyły organizacje branżowe, ale i potencjalni beneficjenci zmian, a więc spółki energetyczne. Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające wykorzystanie dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na wsparcie modernizacji sektora energetycznego. W tym celu zaproponowano utworzenie państwowego funduszu celowego, FTE. W projekcie czytamy, że przychodami funduszu będzie 40 proc. rocznego wolumenu uprawnień do emisji w ramach systemu EU ETS w latach 2021–2030. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wysokość przychodów z tego tytułu to ok. 80,86 mld zł.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ekonomia
Gminy przechodzą na OZE – nie zostań w tyle!