Nasza planeta zmaga się z poważnymi zmianami klimatu. Na każdym z nas ciąży obowiązek podejmowania działań, które zahamują niekorzystny wpływ na środowisko. W jakie proekologiczne przedsięwzięcia inwestują firmy w Polsce?
Przemysław Jura: Zdecydowanie głównym przedmiotem zainteresowania firm w Polsce jest redukcja kosztów zużycia mediów – przede wszystkim energii elektrycznej. Wzrost cen energii elektrycznej oraz opłat dystrybucyjnych i przesyłowych powoduje konieczność wdrożenia bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań (od oświetlenia po urządzenia produkcyjne), a także wdrożenia produkcji energii ze źródeł własnych. W wielu energochłonnych branżach obserwujemy prawdziwą eksplozję inwestycji w panele fotowoltaiczne.
A w jakie przedsięwzięcia inwestują polskie samorządy?
Polskie samorządy borykają się z tymi samymi wyzwaniami co przedsiębiorcy. Dla większości gmin w Polsce opłaty za media stanowią jedną z głównym pozycji kosztowych w budżetach gminnych. Zatem chcąc efektywnie zarządzać finansami publicznymi, samorządy są zmuszone do realizacji inwestycji efektywnościowych. Inwestują głównie w redukcję zużycia energii elektrycznej (np. wymiana opraw oświetleniowych lamp ulicznych), instalacje fotowoltaiczne (np. na dachach szkół i urzędów gminy), budowane są także efektywne ekonomicznie kotłownie. Gminy w okresie wzrostu kosztów funkcjonowania i zmniejszenia przychodów z tytułu podatków w okresie pandemii mają niestety mniej środków finansowych na tego rodzaju inwestycje. Z pomocą przychodzą dotacje oraz nowa formuła finansowania typu ESCO, w ramach której inwestorzy finansują koszty inwestycji samorządowych, rozliczając się w kolejnych latach z uzyskanych oszczędności.
W jaki sposób inwestor może zaangażować się w przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i na nich zarabiać?