Nowe-stare limity emisji CO2

Bruksela zgodziła się na polski podział praw emisji CO2. Więcej uprawnień dostały farmy wiatrowe

Publikacja: 20.04.2010 03:01

Polska nie przekracza pułapów emisji wyznaczonych przez Komisję Europejską. Kryzys gospodarczy spraw

Polska nie przekracza pułapów emisji wyznaczonych przez Komisję Europejską. Kryzys gospodarczy sprawił, że zakłady wypuszczają do atmosfery mniej dwutlenku węgla.

Foto: Rzeczpospolita

Przedsiębiorstwa, które od lutego czekały na swoje prawa do emisji dwutlenku węgla na 2010 rok, będą nareszcie mogły je dostać. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem wczoraj Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień (KPRU). Brak planu uniemożliwiał przekazanie uprawnień na konta ok. 850 firm.

– To bardzo dobra decyzja Komisji. Warunki dla przedsiębiorców pozostają bez zmian w porównaniu z latami ubiegłymi. Dodatkową korzyścią dla Polski jest możliwość wykorzystania 13 mln ton uprawnień na projekty wspólnych wdrożeń (JI), czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych wspólnie z zagranicznymi partnerami – oceniał minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Jesienią ubiegłego roku unijny sąd unieważnił decyzję Komisji o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla dla 840 polskich zakładów do rocznego limitu 208,5 mln ton. Rząd szacował wcześniej potrzeby przemysłu na 284,6 mln ton, dlatego zaskarżył decyzję do unijnego sądu, i wygrał.

Kryzys gospodarczy zrewidował jednak potrzebę wzrostu limitów emisji CO2. W 2008 r. polskie przedsiębiorstwa wyemitowały 204,1 mln ton dwutlenku węgla – czyli nawet mniej, niż wynosił okrojony przez Brukselę limit. W ubiegłym roku emisje spadły jeszcze bardziej, według wstępnych szacunków o ponad 5 proc. Dlatego rząd zdecydował, że nie będzie się ubiegał o większy krajowy limit emisji CO2.

[wyimek]2 mld euro wyniosły w ciągu dwóch lat polskie obroty prawami do emisji CO2[/wyimek]

– Cieszę się bardzo, że Polska przedstawiła plan sporządzony według metodologii stosowanej przez wszystkie inne państwa członkowskie. Decyzja Komisji likwiduje stan niepewności polskich przedsiębiorstw i, co najważniejsze, utrzymuje spójność europejskiego systemu handlu emisjami – oświadczyła Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. zmiany klimatycznej.

Na razie jednak KE nie wycofuje apelacji z unijnego sądu, którą złożyła, gdy przegrała z Polską proces o poprzedni plan alokacji. – Zdecydujemy w późniejszym terminie, czy ją wycofać – mówi Maria Kokkonen, rzeczniczka KE. Apelacja i wyrok nie dotyczą bezpośrednio wielkości emisji, ale zastosowanych przez KE procedur. Bruksela może więc się upierać przy apelacji, by wyjaśnić zasady akceptowania narodowych planów emisji w przyszłości.

W wyniku wczorajszej decyzji KE roczna rezerwa na projekty wspólnych wdrożeń w Polsce zwiększy się z 0,75 mln ton do 2,67 mln ton rocznie – w sumie jest to 13,3 mln ton do 2012 roku. Uprawnienia zostaną wydzielone z rezerwy, jaka istniała w KPRU dla nowych instalacji. Z dodatkowych praw skorzystają głównie farmy wiatrowe, ale także elektrociepłownie zasilane biogazem lub biomasą, instalacje kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych i inwestycje z zakresu efektywności energetycznej. Projekty te musza być zrealizowane wspólnie z zagranicznym partnerem.

– Inwestycje te muszą ponadto przejść specjalną procedurę zatwierdzania przez Ministerstwo Środowiska. To trwa zazwyczaj kilka miesięcy – wskazuje Paweł Wiktor, prezes firmy doradczej Carbon Risk Management.

[ramka]Mniejsza emisja w UE

Emisje CO2 unijnego przemysłu zmalały w ubiegłym roku o ok. 11 proc. w porównaniu z 2008 r. Jest to największy spadek od wprowadzenia systemu handlu emisjami w 2005 r., wynika z danych zebranych z ok. 10 tys. zakładów. Mimo to cena uprawnień do emisji CO2 na giełdach nie spada. Według ekspertów wiele firm ma zbyt małe nadwyżki praw, by opłacało się nimi handlować. [/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail]

Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ekonomia
Gminy przechodzą na OZE – nie zostań w tyle!
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście