Amerykańscy operatorzy kumulują gotówkę, europejscy dostawcy cierpią

Publikacja: 31.10.2014 08:51

Alcatel-Lucent,

grupa z siedzibą w Paryżu w III kwartale br. obniżyła koszty stałe swojej działalności o 73 mln euro , a w sumie w ramach programu oszczędnościowego „Shift" – realizuje go od czerwca ub.r. – o 645 mln euro – podaje

„Financial Times"

. Według

Michela Combes'a,

firma wypełniła już 2/3 planu, którego harmonogram obejmuje jeszcze cały 2015 rok, a który zakłada redukcję kosztów o 1 mld euro, czyli około 15 proc. i powrót do dodatnich przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej.  W III kw. br. były ciągle ujemne, choć już nie tak silnie jak rok temu.

Strata netto Alcatela-Lucenta wyniosła 18 mln euro, podczas gdy w III kw. 2013 r. – 200 mln euro.

Oszczędności budują marżowość i podobają się inwestorom. Marża brutto urosła w III kw. br. do 34 proc. wobec 31,9 proc. rok temu.  Marża zysku operacyjnego jest dużo niższa, ale również się poprawiła: do 5,2 proc. wobec 3,2 proc. rok temu.

Z drugiej strony, wyższe marże to nie tylko efekt cięcia kosztów, ale również spadku przychodów: wyniosły one w minionym kwartale 3,25 mld euro, spadając o 5,9 proc. rok do roku. „Alcalu", powstałemu z połączenia francuskiego Alcatela z amerykańskim Lucentem  słabiej idzie właśnie w Stanach Zjednoczonych: rynek ten przyniósł grupie 1,36 mld euro przychodów, o 14 proc. mniej niż rok temu.

Według „FT" liczby te odzwierciedlają generalne spowolnienie inwestycji operatorów telekomunikacyjnych za Atlantykiem, przekładające się również na wyniki Ericssona i Nokii.

Ericsson

zanotował w III kw. br.

wzrost przychodów (o 9 proc. lub 3 proc. po eliminacji dodatniego wpływu zmian kursowych i nowych biznesów wobec tych przed rokiem), ale jak wyjaśniał

Hans Vesteberg,

prezes firmy zyskiwał na takich rynkach jak Bliski Wschód, Chiny, Indie i Rosja, a tracił je właśnie w Ameryce Północnej.

Szwedzki dostawca tłumaczy, że tamtejsi operatorzy koncentrują się obecnie na optymalizacji przepływów gotówkowych.

Przychody Ericssona w III kw. br. wyniosły w efekcie 56,7 mld koron szwedzkich (1 euro to około 9,2 koron).  Zyskowność grupy przy tym spadła. Zysk operacyjny obniżył się o 8 proc. do 3,9 mld koron (z 4,2 mld rok wcześniej), a zysk netto o 13 proc. do 2,6 mld koron. Szwedzki zgromadzili za to na kontach więcej gotówki (po 9 miesiącach to 29,4 mld koron (24,7 mld po trzech kwartałach 2013 r.).

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego