Radosław Sikorski mówi, jak długo może walczyć Ukraina. „Władimir Putin rzucił wszystko co ma”

- To Ukraina decyduje, czy chce walczyć czy nie - mówił w rozmowie z CNN szef MSZ Radosław Sikorski.

Publikacja: 24.02.2025 05:30

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: REUTERS/Yves Herman

arb

Sikorski był gościem programu Fareed Zakaria GPS w CNN, Wcześniej, w trakcie wizyty w USA, spotkał się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio.

Radosław Sikorski: Ukraina nie jest jak Czechosłowacja w 1938 roku

Szef polskiej dyplomacji był pytany, czy rozumie amerykańską strategię jeśli chodzi o rozmowy dotyczące pokoju na Ukrainie. W odpowiedzi stwierdził, że każda administracja potrzebuje czasu, by zyskać pełen ogląd sytuacji, zapoznać się z informacjami wywiadowczymi oraz skonsultować z sojusznikami. Jednocześnie zwrócił uwagę, że to „Ukraina decyduje, czy chce walczyć czy nie”.

Tak wyglądała sytuacja na froncie 23 lutego

Tak wyglądała sytuacja na froncie 23 lutego

Foto: PAP

Sikorski przypomniał w tym kontekście rok 1938 i tzw. układ monachijski czyli porozumienie zawarte między Wielką Brytanią, Francją, III Rzeszą i Włochami, dotyczące zajęcia przez hitlerowskie Niemcy tzw. Kraju Sudeckiego, części terytorium Czechosłowacji. Tamten układ został zawarty bez udziału Czechosłowacji, pomimo że dotyczył jej terytorium. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że stało się tak, ponieważ „Czechosłowacja nie była w stanie walczyć sama i nie miała sojuszników”. - Ukraina walczy, raczej udanie, np. pokonała Rosjan na morzu - zauważył Sikorski nawiązując do faktu, że Rosjanom nie udało się zdobyć kontroli nad Morzem Czarnym, a Flota Czarnomorska nie zbliża się do ukraińskiego wybrzeża z obawy przed atakami m.in. przy użyciu pocisków przeciwokrętowych, ale też atakami dronów morskich. Szef polskiej dyplomacji dodał też, że Ukraina „ma sojuszników”. - My w Europie powiedzieliśmy, że będziemy nadal wspierać Ukrainę - podkreślił.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Trzy lata wojny. Ukraina walczy, świat się chwieje, a Europa się budzi

Radosław Sikorski: Ukraina wygrała na morzu, zniszczyła większość rosyjskich czołgów

W kontekście gwarancji bezpieczeństwa, jakie miałaby otrzymać Ukraina, by jej wojna z Rosją mogła zakończyć się trwałym pokojem Sikorski przypomniał, że Ukraina miała już gwarancje bezpieczeństwa na podstawie tzw. memorandum budapesztańskiego z 1994 roku. Wówczas – jak dodał - otrzymała gwarancje bezpieczeństwa w zamian za przekazanie Rosji „trzeciego największego na świecie arsenału broni atomowej”. - Ukraina miała też układ o granicy z Rosją, który gwarantował granicę między krajami - dodał. Sikorski podkreślił też, że po trzech latach rosyjskiej agresji Ukraina obroniła większość swojego terytorium. - Największą gwarancją dla Ukrainy jest niemal milionowa armia, która heroicznie opiera się rosyjskiej agresji - podkreślił. Przyznał jednocześnie, że gwarancją trwałego pokoju między Rosją i Ukrainą jest takie porozumienie, które będzie do przyjęcia dla obu stron.

Ukraina ma 110 brygad na froncie. Zniszczyli większość rosyjskich czołgów. Wyprodukowali 1,5 mln dronów w ubiegłym roku, wyprodukują 4,5 mln dronów w tym roku

Radosław Sikorski, szef MSZ

Sikorski zwrócił też uwagę, że trzy lata temu, w momencie rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, nikt nie spodziewał się, że po trzech latach konfliktu Rosja będzie kontrolowała jedynie ok. 20 proc. terytorium sąsiedniego państwa. - Ukraina ma 110 brygad na froncie. Zniszczyli większość rosyjskich czołgów. Wyprodukowali 1,5 mln dronów w ubiegłym roku, wyprodukują 4,5 mln dronów w tym roku - wyliczał. 

Szef polskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na informację, że „Putin potajemnie sprzedał 100 ton rosyjskiego złota”. - Rosyjska gospodarka jest w opałach, Putin rzucił wszystko co miał w ostatnich miesiącach, by odnieść swoje pyrrusowe zwycięstwa, poświęcał tysiące żołnierzy, by zyskać wioskę lub dwie - ocenił.

Na koniec Sikorski stwierdził, że Ukraina, z europejską pomocą, może sama stawiać opór Rosji do końca tego roku. Jak dodał Putin musi brać to pod uwagę.

Sikorski był gościem programu Fareed Zakaria GPS w CNN, Wcześniej, w trakcie wizyty w USA, spotkał się m.in. z szefem amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio.

Radosław Sikorski: Ukraina nie jest jak Czechosłowacja w 1938 roku

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Specjalny wysłannik Donalda Trumpa: To niekoniecznie Rosjanie sprowokowali wojnę
Dyplomacja
Emmanuel Macron chce uratować Ukrainę
Dyplomacja
Spotkanie Duda-Trump. Biały Dom: "Potwierdziło nasz bliski sojusz"
Dyplomacja
USA zaniechają ścigania Rosji za zbrodnie wojenne? Chcą powrotu Moskwy do "cywilizowanego świata"
Dyplomacja
Spełni się marzenie Putina? Kreml i Biały Dom dementują