Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada, że spotka się z Władimirem Putinem w Arabii Saudyjskiej.
O dzisiejszej rozmowie telefonicznej poinformowali obydwaj politycy w mediach społecznościowych. Jest ona pokłosiem środowej inicjatywy Donalda Trumpa, który po rozmowie z Władimirem Putinem poinformował opinię publiczną o porozumieniu z rosyjskim przywódcą w sprawie jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji pokojowych przez specjalnie powołane do tego zespoły.
Przez wielu komentatorów działania Donalda Trumpa postrzegane są jako próba doprowadzenia do zakończenia wojny z pominięciem Ukrainy. Takie obawy mogą rodzić niektóre wypowiedzi nowego prezydenta USA, który, pytany czy jego zdaniem Ukraina powinna być równoprawnym członkiem pokojowych negocjacji, pytanie nazwał „ciekawym”, a odpowiedź ograniczył do stwierdzenia, że „muszą zawrzeć pokój”.
Donald Tusk: Jasne przesłanie dla administracji USA
Premier polskiego rządu przekazał, że w dzisiejszych rozmowach z Zełenskim, przewodniczącym rady Europejskiej António Costą, premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem oraz liderem CDU, Friedrichem Merzem, ustalono wspólne przesłanie: Ukraina, Europa i USA muszą być w pełni zjednoczone i rozpocząć rozmowy pokojowe.
Tusk zareagował podobnie już w środę, gdy media obiegła informacja o rozmowie Trumpa z Putinem. premier podkreślał wówczas, że sprawiedliwy pokój, którego chce Ukraina, efektem wspólnej pracy Kijowa, Europy i Stanów Zjednoczonych