Czy Rosja pomaga Korei Północnej rozwijać broń rakietową? Pada pytanie, nie ma odpowiedzi

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow był pytany, czy Rosja pomaga Korei Północnej w rozwoju broni rakietowej. W czwartek rano Pjongjang przeprowadził pierwszy od grudnia 2023 roku test pocisku międzykontynentalnego, w czasie którego rakieta pokonała odległość 300 km i osiągnęła pułap 7 tys. km.

Publikacja: 31.10.2024 11:36

Dmitrij Pieskow

Dmitrij Pieskow

Foto: Alexander Nemenov/Pool via REUTERS

arb

W czasie czwartkowego testu rakietowego wystrzelony z okolic Pjongjangu pocisk międzykontynentalny pokonał rekordową odległość. Południowokoreański wywiad ostrzega, że Korea Północna przygotowana jest też do kolejnej próbnej detonacji głowicy nuklearnej – byłaby to siódma taka próba, pierwsza od 2017 roku.

Dmitrij Pieskow, pytany o przekazywanie przez Rosję technologii wojskowych Korei Północnej, odsyła do Ministerstwa Obrony

Korea Północna potwierdziła w czwartek przeprowadzenie próby rakietowej z użyciem pocisku międzykontynentalnego, który określiła mianem „najpotężniejszej broni strategicznej na świecie”. Seul obawia się, że Pjongjang otrzyma od Moskwy technologie pozwalające rozwijać broń rakietową w zamian za wsparcie militarne rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie.

Czytaj więcej

Gen. Roman Polko o wyszkoleniu żołnierzy z Korei Północnej: Armia pokazowa

Obecnie do obwodu kurskiego zmierzać ma kilka tysięcy północnokoreańskich żołnierzy, którzy wcześniej przeszli szkolenie w rosyjskich bazach wojskowych. Moskwa nie zaprzecza, ani nie potwierdza obecności żołnierzy z Korei Północnej na swoim terytorium. Przed tygodniem prezydent Rosji Władimir Putin mówił jednak, że ewentualne skorzystanie z pomocy Korei Północnej w wojnie przeciw Ukrainie jest prawem Rosji i jej sprawą.

Pieskow pytany o to, czy Rosja pomaga Korei Północnej przy rozwoju broni rakietowej lub czy przekazuje jej inne technologie wojskowe odparł: - Nie mam takich informacji, to specjalistyczne informacje, powinniście pytać Ministerstwo Obrony.

Jest suwerennym prawem Rosji i KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) rozwijać relacje z sąsiednimi krajami

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

Dmitrij Pieskow: Traktat o partnerstwie strategicznym z Koreą Północną jest ważny dla Rosji

Rzecznik Kremla podkreślił wagę umowy o partnerstwie strategicznym, zawartej latem tego roku przez Władimira Putina i Kim Dzong Una. Elementem umowy jest pakt obronny.

- Mogę raz jeszcze powtórzyć, że jesteśmy wierni podpisanemu przez nas traktatowi – powiedział Pieskow dodając, że Rosja uważa, iż w jej interesie jest rozwój relacji z sąsiednim krajem „na wszystkich polach” co „nie powinno nikogo martwić”.

- Jest suwerennym prawem Rosji i KRLD (Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej - red.) rozwijać relacje z sąsiednimi krajami – dodał.

W środę do Moskwy wyruszyła szefowa MSZ Korei Północnej Choe Son Hui, która spotka się z Siergiejem Ławrowem. To druga wizyta szefowej północnokoreańskiej dyplomacji w Rosji w ciągu sześciu tygodni.

Dyplomacja
Premier Grenlandii odpowiedział Donaldowi Trumpowi. „Nie jesteśmy na sprzedaż”
Dyplomacja
Fico po wizycie w Moskwie zapewnia, że Putin chce nadal wysyłać gaz Europie
Dyplomacja
Donald Trump grozi przejęciem przez USA Kanału Panamskiego. Wspomina też o Grenlandii
Dyplomacja
MSZ wzywa ambasadora Węgier. Przekaże mu protest ws. Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dyplomacja
Premier Izraela pojawił się na terytorium Syrii. Izrael przesunie granicę?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku