Turcja: Szwecja nie zostanie członkiem NATO w przyszłym tygodniu

Turcja poinformowała NATO, że ratyfikacja umowy o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję w Turcji nie zakończy się w czasie, który pozwoliłby, aby do oficjalnego wstąpienia Szwecji do NATO doszło w czasie spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w przyszłym tygodniu.

Publikacja: 23.11.2023 09:44

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

arb

W ubiegłym tygodniu komisja ds. zagranicznych parlamentu Turcji opóźniła głosowanie ws. umowy ratyfikującej członkostwo Szwecji w NATO w związku z decyzją o tym, że konieczne są dalsze rozmowy w tej sprawie.

Dlaczego Turcja sprzeciwia się członkostwu Szwecji w NATO?

Komisja ma wznowić debatę nad zgodą Turcji na rozszerzenie NATO w najbliższy wtorek lub środę - mówi jedno ze źródeł, na które powołuje się Reuters.

Tymczasem w tym samym czasie w Brukseli dojdzie do szczytu szefów MSZ państw członkowskich (28-29 listopada). Niektórzy na Zachodzie liczyli, że spotkanie to będzie okazją do ogłoszenia, iż Szwecja oficjalnie wstępuje do Sojuszu.

Czytaj więcej

Szwecja przybliża się do NATO. Jest decyzja tureckich parlamentarzystów

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku, zrywając z polityką neutralności w związku z agresją Rosji przeciw Ukrainie.

Szwecja graniczy z Rosją na Morzu Bałtyckim.

W Brukseli dojdzie do szczytu szefów MSZ państw członkowskich (28-29 listopada). Niektórzy na Zachodzie liczyli, że spotkanie to będzie okazją do ogłoszenia, iż Szwecja oficjalnie wstępuje do Sojuszu

Finlandia została członkiem NATO 4 marca 2023 roku. Akcesję Szwecji blokuje fakt, że ratyfikacji umowy o rozszerzeniu Sojuszu o ten kraj nie dokonały Węgry i Turcja. Każda decyzja o rozszerzeniu NATO wymaga zgody wszystkich państw członkowskich.

Turcja zgłosiła zastrzeżenia do kandydatury Szwecji w związku z - jak twierdziła Ankara - udzielaniu schronienia przez Szwecję osobom, które Turcja uważa za powiązane z kurdyjskimi terrorystami, a także ze względu na embarga na dostawy broni do Szwecji przez Szwecję i Finlandię. Ostatecznie Turcja wycofała swoje zastrzeżenia co do kandydatury Finlandii.

Turcja domagała się od Szwecji podjęcia działań wymierzonych w przebywających w Szwecji członków Partii Pracujących Kurdystanu, która jest uważana za organizację terrorystyczną przez Turcję, ale też UE i USA.

W odpowiedzi na oczekiwania Turcji Szwecja przyjęła ustawę antyterrorystyczną a także zniosła embargo na dostawy broni do Turcji.

Wyrażanie przez Turcję zgody na członkostwo Szwecji w NATO może trwać tygodniami

Aby umowa o rozszerzeniu NATO o Szwecję została ratyfikowana przez Turcję, wymagana jest zgoda tureckiej komisji spraw zagranicznych, następnie przegłosowanie ustawy przez cały parlament i podpisanie przez prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana. Cały proces może zająć nawet kilka tygodni. 

Wciąż nie wiadomo też kiedy decyzję o zgodzie na rozszerzenie NATO o Szwecję wyrażą Węgry.

W ubiegłym tygodniu komisja ds. zagranicznych parlamentu Turcji opóźniła głosowanie ws. umowy ratyfikującej członkostwo Szwecji w NATO w związku z decyzją o tym, że konieczne są dalsze rozmowy w tej sprawie.

Dlaczego Turcja sprzeciwia się członkostwu Szwecji w NATO?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wskazał nowego szefa MSZ
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą
Dyplomacja
Kreml wyjaśnia, dlaczego musi zmienić doktrynę nuklearną
Dyplomacja
Wielka Brytania wstrzymuje eksport części uzbrojenia do Izraela
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Dyplomacja
Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki