Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie

Ja to odbieram jako granie w drużynie Putina - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę, bo teraz „sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń”.

Publikacja: 22.09.2023 23:00

Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie

Foto: tv.rp.pl

qm

Dwa dni temu Mateusz Morawiecki w Polsat News był pytany o dalsze wsparcie militarne Polski dla Ukrainy. - Nie przekazujemy już żadnego uzbrojenia, bo my sami się teraz zbroimy w najbardziej nowoczesną broń - odpowiedział szef rządu. - Jeśli nie chcesz się bronić, to musisz mieć się czym bronić - taką zasadę wyznajemy, dlatego dokonaliśmy zwiększonych zamówień - dodał w kontekście zakupów dokonywanych przez polską armię. Jednocześnie premier zastrzegał, że Polska nie będzie ingerować w działanie hubu w Rzeszowie, który zajmuje się przerzutem zachodniej broni na Ukrainę.

Wypowiedź Morawieckiego podchwyciły światowe media. Brytyjska BBC przypomniała, że Polska przekazała Ukrainie ok. jednej trzeciej posiadanego ciężkiego uzbrojenia i obecnie zastępuje poradziecki sprzęt zachodnim. Stacja podała też, że eksport broni na Ukrainę z Polski całkowicie nie ustanie, ponieważ polski koncern PGZ ma wysłać ok. 60 armatohaubic Krab na Ukrainę „w najbliższych miesiącach”. 

Mateusz Morawiecki o „trudnych relacjach z Ukrainą”. Dmitrij Pieskow: Napięcia będą narastać

Słowa premiera usłyszano także w Moskwie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wywiad szefa polskiego rządu, wyraził przekonanie, że „rozłam między Kijowem i innymi europejskimi stolicami będzie się pogłębiał z czasem. - To nieuniknione - dodał. - Widzimy, że są określone napięcia między Warszawą a Kijowem. Przewidujemy, że te napięcia między Warszawą a Kijowem będą narastać. Z żalem odnotowujemy, że obie stolice skupiają się obecnie głównie na rusofobii. Oczywiście bacznie się temu przyglądamy - stwierdził.

Czytaj więcej

Morawiecki mówi o "trudnych relacjach z Ukrainą". "Nie przekazujemy już uzbrojenia"

Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, często komentującego wydarzenia na Ukrainie, „takie rzeczy mówi się w zaciszu gabinetów”. - Chyba że ktoś chce zaszkodzić Polsce i jej wizerunkowi - ocenił w rozmowie z „Faktem”. Emerytowany wojskowy zwrócił uwagę, że „siłą koalicji, która zbudowano, aby pomagać Ukrainie, była jedność”, a „teraz tę jedność rozbijają Polacy, pomimo tego, że jakikolwiek wyłom w koalicji wsparcia dla Ukrainy jest niebezpieczny”.

- Jeśli Ukraina przestanie otrzymywać wsparcie, to przegra wojnę, a (Władimir) Putin otworzy szampana - podkreślił weteran operacji w Iraku, zauważając, że rozłam w pomagającej Ukrainie koalicji może grozić przegraną Kijowa w wojnie z Rosją, a „rosyjska armia jest przekonana, że jeśli wygra z Ukrainą, to następna będzie Polska”.

Czytaj więcej

Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?

- Polska kiedyś zapłaci za taką nieprzewidywalność i robienie zamieszania. Uderzanie w Ukrainę po półtora roku wojny to po prostu działanie antypolskie. Ja to odbieram jako granie w drużynie Putina - ocenił generał Waldemar Skrzypczak.

Premier Morawiecki do prezydenta Zełenskiego: Proszę nigdy więcej nie obrażać Polaków

W piątek w czasie wiecu Prawa i Sprawiedliwości w Świdniku premier Morawiecki powiedział pod adresem Wołodymyra Zełenskiego, by „nigdy więcej nie obrażał Polaków”. - Będziemy bronić w obecnym kontekście geopolitycznym wszystkich naszych racji i wiemy, jak te racje należy ukształtować - mówił, odnosząc się do słów prezydenta Ukrainy, które padły na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?