Junta w Nigrze nakazała ambasadorowi Francji opuścić kraj

Junta w Nigrze, która przejęła władzę w wyniku zamachu stanu 26 lipca, nakazała ambasadorowi Francji Sylvainowi Itte opuszczenie kraju w ciągu 48 godzin. Taki sam nakaz usłyszeli ambasadorowie Niemiec i Nigerii.

Publikacja: 25.08.2023 23:32

Policyjne patrole w Niamey

Policyjne patrole w Niamey

Foto: AFP

amk

Nakaz natychmiastowego opuszczenia Nigru przez ambasadora ma związek z dalszym pogorszeniem stosunków między krajem w Afryce Zachodniej a jego byłym kolonialnym władcą.

Nakaz opuszczenia Nigru otrzymali także ambasadorowie Niemiec i Nigerii.

Podobnie jak niedawne zamachy stanu w sąsiednich Burkina Faso i Mali, przejęcie wojska w Nigrze nastąpiło w obliczu rosnącej fali nastrojów antyfrancuskich.

Czytaj więcej

Pucz w Nigrze. Francuskie imperium do wzięcia

W oświadczeniu powołane przez juntę ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że decyzja o wydaleniu ambasadora jest odpowiedzią na działania podjęte przez rząd francuski, które były „sprzeczne z interesami Nigru”.

Stwierdzono, że wśród nich znalazła się odmowa wysłannika odpowiedzi na zaproszenie na spotkanie z nowym ministrem spraw zagranicznych Nigru.

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych nie odpowiedziało natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

Francja dąży do przywrócenia prezydenta Bazouma

Francja wezwała do przywrócenia obalonego przez juntę prezydenta Mohameda Bazouma na urząd  i oświadczyła, że poprze wysiłki zachodnioafrykańskiego bloku regionalnego ECOWAS mające na celu "odwrócenie" zamachu stanu.

Paryż nie uznał również oficjalnie decyzji junty z początku sierpnia o unieważnieniu szeregu porozumień wojskowych z Francją, twierdząc, że zostały one podpisane z „prawowitymi władzami Nigru”.

Pogorszenie stosunków Niger-Francja przypomina wydarzenia po zamachu stanu w Mali i Burkina Faso, które wyparły siły francuskie i zerwały długotrwałe więzi.

Niger ma strategiczne znaczenie jako jeden z największych producentów uranu na świecie oraz jako baza dla wojsk francuskich, amerykańskich i innych, które pomagają w walce z islamistycznymi grupami bojowników w regionie.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau