Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda i niemiecki kanclerz, Olaf Scholz, mają w poniedziałek udać się do Paryża, by rozmawiać z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - informuje "Politico", powołując się na źródła we Francji.

Publikacja: 09.06.2023 09:19

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 471

Rozmowy mają dotyczyć starań Ukrainy o członkostwo w NATO (prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, został zaproszony na szczyt NATO, który odbędzie się w Wilnie 11-12 lipca), a także gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy od państw Zachodu.

Co Zachód zaoferuje Ukrainie jeśli chodzi o członkostwo w NATO?

W ubiegłym tygodniu Macron zaapelował w czasie przemówienia w Bratysławie, by udzielić Ukrainie "silnych, konkretnych i namacalnych" gwarancji bezpieczeństwa i dodał, że należy wytyczyć Ukrainie "drogę do członkostwa w NATO".

Scholz wypowiadał się w tym temacie ostrożniej, deklarując iż należy skupić się nie na członkostwie Ukrainy w NATO, lecz na tym jak poszczególne kraje mogą wesprzeć Ukrainę.

Czytaj więcej

Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan

Polska wielokrotnie opowiadała się za udzieleniem Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Warszawa popiera też starania Kijowa o członkostwo w NATO.

W NATO panuje zgoda co do tego, że pogrążona w wojnie Ukraina nie może zostać członkiem NATO dopóki trwa jej wojna z Rosją. Jednocześnie państwa Sojuszu są podzielone co do tego, jak zareagować na żądania Ukrainy, by nakreślić jej jasną perspektywę w kwestii jej ewentualnej akcesji do Sojuszu.

Czy państwa NATO zdołają wysłać "silny sygnał Rosji"?

Francuski dyplomata, cytowany przez "Politico" mówi, że członkowie NATO muszą wysłać Rosji mocny sygnał w czasie, gdy Ukraina rozpoczyna kontrofensywę (działania ofensywne miały rozpocząć się 4 czerwca).

- Jeśli nie znajdziemy rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkich, jest ryzyko, że nie wystąpimy z jednym stanowiskiem, a to byłby oczywiście najwspanialszy dar dla Rosji - stwierdził dyplomata, który prosił o zachowanie anonimowości.

Duda, Macron i Scholz mają omówić też inne tematy, takie jak kwestie europejskiej obronności.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego