Szef MSZ Chin zapowiada, że Pekin nie sprzeda broni ani Rosji, ani Ukrainie

Qin Gang, szef MSZ Chin, oświadczył, iż jego kraj nie sprzeda broni żadnej ze stron zaangażowanych w konflikt na Ukrainie i będzie regulować eksport towarów podwójnego (cywilno-wojskowego) zastosowania do stron konfliktu.

Publikacja: 14.04.2023 10:07

Qin Gang

Qin Gang

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 415

Qin Gang skomentował ostrzeżenia USA i innych państw Zachodu, które alarmują, że Chiny rozważają dostarczenie pomocy wojskowej Rosji, którą Chiny wspierają politycznie, ale jednocześnie deklarują zachowanie neutralności jeśli chodzi o toczący się konflikt i apelują o natychmiastowe zawieszenie broni i pokojowe rozwiązanie konfliktu. 

Qin podtrzymał gotowość Chin do pośredniczenia w negocjacjach w kwestii pokojowego rozwiązania konfliktu i dodał, że wszystkie strony powinny zachować "obiektywność i spokój".

Bez uznania interesów bezpieczeństwa poszczególnych stron, kryzysy i konflikty są nieuniknione

Qin Gang, szef MSZ Chin

Qin, wypowiadając się na konferencji prasowej, na której wystąpił wspólnie z szefową MSZ Niemiec, Annaleną Baerbock, zapewnił, że Chiny "nie dostarczą broni stronom konfliktu i będą zarządzać oraz kontrolować eksport produktów podwójnego zastosowania zgodnie z przepisami i regulacjami".

Z kolei Baerbock mówiła, że Chiny, jako stały członek RB ONZ, są obarczone szczególną odpowiedzialnością jeśli chodzi o zakończenie konfliktu na Ukrainie.

Czytaj więcej

Prezydent Chin mówi o "niepodzielnym bezpieczeństwie". USA: Powtarza za Kremlem

Pekin uważa, że za wybuch wojny na Ukrainie współodpowiedzialne są USA i NATO, nie krytykuje też bezpośrednio Rosji i nie przyłącza się do sankcji wobec Moskwy. Chiny popierają też prezentowaną przez Rosję koncepcję "niepodzielności bezpieczeństwa", na którą powoływała się Rosja uzasadniając inwazję na Ukrainę.

- Terytorium jest niepodzielne i bezpieczeństwo jest niepodzielne. Bez uznania interesów bezpieczeństwa poszczególnych stron, kryzysy i konflikty są nieuniknione - stwierdził Qin.

- Chiny chcą nadal pracować na rzecz pokoju i liczą, że wszystkie strony zaangażowane w kryzys zachowają obiektywizm i spokój - dodał.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa