Szef MSZ Słowacji: Nie jesteśmy już tatrzańskim tygrysem. Powinniśmy się uczyć od Polski

- W pierwszych latach po przystąpieniu do strefy euro byliśmy bliscy wyprzedzenia Czech. Wtedy przynależność do strefy bardzo nam pomogła. Zsuwanie się ekonomiczne to problem ostatnich kilku lat - mówi „Rzeczpospolitej” Rastislav Káčer, nowy minister spraw zagranicznych Słowacji.

Publikacja: 16.10.2022 09:20

Rastislav Káčer (na zdjęciu) w połowie września objął urząd ministra spraw zagranicznych i europejsk

Rastislav Káčer

Rastislav Káčer (na zdjęciu) w połowie września objął urząd ministra spraw zagranicznych i europejskich w rządzie Eduarda Hegera

Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR/mat.pras.

"Rzeczpospolita": Słowacja to jedyny kraj Wyszehradu, który wprowadził euro, w 2009 roku. A wtedy - mam tu dane z Eurostatu - Słowacja była znacznie bogatszym krajem niż Polska i Węgry, miała wyższe PKB per capita z uwzględnieniem mocy nabywczej. Teraz jest za Polską i za Węgrami, na trzecim miejscu od końca w UE. Wstąpienie do strefy euro było błędem?

Rastislav Káčer: Nie. Dane, które pan cytuje, to prawdopodobnie efekt złej polityki gospodarczej byłego rządu i wpływu kryzysów, pandemii. W pierwszych latach po przystąpieniu, do roku 2013, 2014, robiliśmy wielkie postępy, byliśmy bliscy wyprzedzenia Czech. Wtedy przynależność do strefy bardzo nam pomogła. Ludzie identyfikują się z euro. To dobry projekt. Zsuwanie się ekonomiczne to problem ostatnich kilku lat. Dziennikarze słowaccy raczej nie cytują tych danych, co pan, niewiele o tym debatujemy. Za mało robimy, by temu przeciwdziałać, na przykład w zakresie konkurencyjności, ale to nie ma nic wspólnego ze wspólną europejską walutą.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata