19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 23:57 Publikacja: 01.10.2022 06:22
Zdjęcie satelitarne pokazujące miejsca wycieków z gazociągu Nord Stream 2
Foto: AFP
"Rzeczpospolita": Czy akty sabotażu na Nord Stream przypieczętowały ostatecznie los tego gazociągu i nie zostanie już nigdy uruchomiony?
Kai-Olaf Lang: Polityczny koniec Nord Stream 2 wraz z wybuchem wojny oraz swego rodzaju koniec ekonomiczny Nord Stream 1 latem tego roku oznacza, że najprawdopodobniej nadszedł już czas na zamknięcie całego tego przedsięwzięcia. Magistrala ta przestała być niezawodnym i podstawowym elementem zaopatrzenia w gaz. To koniec ostatniego dużego projektu systemowych połączeń między Niemcami i Rosją, a wraz z nim również zamknięcie ery współpracy. Zamiast projektu kooperacyjnego korzystnego dla obu stron, Nord Stream stał się dla Niemiec synonimem niewiarygodności, a nawet zagrożenia. Rurociągi zombie na dnie Bałtyku odzwierciadlają więc stan relacji pomiędzy oboma krajami.
Rozmawialiśmy o potencjalnych rozmowach pokojowych, o wstrzymaniu działań wojennych na froncie, w kontekście zabezpieczenia wtedy Ukrainy, (o tym) jakie mogą być działania podjęte przez NATO, aby to bezpieczeństwo umocnić - mówił po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Andrzej Duda.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W stolicy Kataru Dausze spotkają się we wtorek negocjatorzy, którzy będą chcieli sfinalizować porozumienie między Izraelem a Hamasem o zakończeniu wojny w Strefie Gazy. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że porozumienie, które doprowadzi do zawieszenia broni i uwolnienia zakładników Hamasu jest bardzo bliskie realizacji.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Szwecja przygotowuje się do zmiany konstytucji, aby móc odbierać paszporty osobom, które uzyskały obywatelstwo w drodze oszustwa lub stanowią zagrożenie dla państwa. W konstytucji ma się też znaleźć prawo do aborcji.
Podczas ewentualnych rozmów z Trumpem o zakończeniu wojny z Ukrainą Putin zażąda, aby Ukraina nigdy nie przyłączyła się do NATO - twierdzą źródła cytowane przez Bloomberga.
Dobrze, że mówi się o potrzebie ochrony dzieci, tworzy się regulacje, by je chronić. Ale dopóki nauczyciele, pracownicy sądów i pomocy społecznej nie zaczną dociekać, skąd rzeczywiście wzięły się złamania i siniaki, nic się nie zmieni.
Norweskie służby aresztowały w październiku mężczyznę, który odgrażał się, że przyjechał do tego kraju w celu „polowania” na założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To znany w kręgach narodowców aktywista o pseudonimie Kaktus.
Pod koniec ubiegłego roku francuskie siły specjalne przeprowadziły ściśle tajne ćwiczenia w ramach przygotowań do potencjalnej interwencji na Ukrainie - informuje portal Intelligence Online.
Biały Dom nałożył 15 stycznia sankcje na 250 osób fizycznych i podmiotów prawnych. Jest wśród nich okupowana przez Rosjan największa elektrownia atomowa Europy oraz firmy nie tylko rosyjskie, ale też z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Kirgistanu.
Negocjatorzy osiągnęli w środę porozumienie w sprawie zawieszenia broni w trwającej od 15 miesięcy wojnie w Strefie Gazy między Izraelem a Hamasem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas