Kreml: Format normandzki wystarczający, nie potrzeba w nim USA

Tzw. Format Normandzki jest formułą wystarczająco i jest mało prawdopodobne, by prezydent Władimir Putin zaproponował prezydentowi USA, Joe Bidenowi, dołączenie do niego - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Publikacja: 07.12.2021 09:55

Joe Biden, Władimir Putin

Joe Biden, Władimir Putin

Foto: AFP

arb

"Format normandzki", albo inaczej "Czwórka normandzka" to grupa składająca się z przedstawicieli Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji powołana w celu zakończenia konfliktu w Donbasie oraz ostatecznego określenia kwestii przynależności państwowej Krymu. 

We wtorek o godzinie 16 czasu polskiego prezydent USA, Joe Biden i prezydent Rosji, Władimir Putin, rozpoczną wideorozmowę poświęconą sytuacji wokół Ukrainy. USA, NATO i Ukraina od kilkunastu dni alarmują, że Rosja gromadzi w pobliżu granic Ukrainy duże siły, co może być zapowiedzią inwazji militarnej Rosji na swojego sąsiada. Moskwa zaprzecza, jakoby planowała atak i obarcza Waszyngton oraz Kijów odpowiedzialnością za wzrost napięcia.

Czytaj więcej

USA "nie chcą sytuacji, w której będą musiały użyć siły" przeciw Rosji

- Biden prawdopodobnie nie otrzyma oferty (dołączenia do "Formatu normandzkiego" - red.), ponieważ jest on wystarczający. I chociaż jego skuteczność jest obecnie bardzo, bardzo umiarkowana, ze względu na stanowisko Kijowa i fakt, że Kijów nie przestrzega zasad porozumień mińskich, ale jednak do teraz Paryż i Berlin uważały, że format jest wystarczający i nie ma potrzeby poszerzania go - stwierdził Pieskow na antenie rosyjskiej telewizji państwowej.

Biden w czasie rozmów z Putinem ma zagrozić Rosji wysokimi kosztami ewentualnej agresji przeciw Ukrainie.

"Czwórka normandzka" to grupa składająca się z przedstawicieli Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji powołana w celu zakończenia konfliktu w Donbasie

Z kolei Putin, jak wynika z wypowiedzi jego i szefa MSZ, Siergieja Ławorwa, chciałby rozmawiać o "nowym pakcie bezpieczeństwa w Europie" i gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji obejmujących m.in. zapewnienie, że Ukraina nigdy nie stanie się członkiem NATO (do czego Kijów dąży).

Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku