Aktualizacja: 20.10.2021 06:09 Publikacja: 19.10.2021 19:08
Foto: AFP
Spór o unijne pieniądze potrwa, a stawką są miliardy euro. Premier Mateusz Morawiecki nie wykorzystał przemówienia w Parlamencie Europejskim (PE) do tego, by poprawić pozycję negocjacyjną Polski. Żonglował cytatami z orzeczeń sądów konstytucyjnych innych krajów, aby przekonać, że wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie jest niczym wyjątkowym.
Gdy na koniec debaty odpowiadał na – w większości krytyczne – wystąpienia europosłów, jednym zarzucił, że stali po stronie oprawców księdza Popiełuszki, a innym, w szczególności Niemcom i politykom chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, że razem z prezydentem Rosji Putinem budują gazociąg Nord Stream 2.
Po tym, jak USA udzieliły Ukrainie zgody na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskich pocisków ATACMS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie udzielonym agencji TASS poruszył temat rosyjskiej doktryny nuklearnej.
Ignacio Lula da Silva miał nadzieję, że przekona zebranych w Rio de Janeiro przywódców do współpracy dla ludzkości. Nie przewidział, że wróci Trump.
Hiszpania poczuła się urażona, że jej minister nie weźmie udziału we wtorkowym spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z udziałem Włoch.
- To są rakiety, które mają zasięg do 300 km. To nie są rakiety, którymi można razić cele w Rosji, takie jak Petersburg czy Moskwa - mówił przed wylotem do Jordanii prezydent Andrzej Duda komentując
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
W poniedziałek we Francji rozpoczną się protesty rolników, którzy obawiają się następstw wejścia w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa).
W warstwie deklaracji politycznych nic się nie zmienia, będziemy nadal wspierać Ukrainę, w podskórnej – mniej widocznej – widać zniechęcenie i rozczarowanie niespełnionymi obietnicami.
W Europie jest 3,5 miliona firm zajmujących się turystyką. Zatrudniają 20 milionów ludzi. Jak zrobić, żeby utrzymać pozycję kontynentu odwiedzanego przez największą liczbę turystów? Nowy unijny komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki, Apostolos Tzitzikostas, ma na to plan.
Hiszpania poczuła się urażona, że jej minister nie weźmie udziału we wtorkowym spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z udziałem Włoch.
Kijów nie informuje, jaki obecnie jest zakres jego swobody w doborze celów. Gdyby był pełny, jednym z pierwszych zniszczonych obiektów zostałby bez wątpienia Most Krymski. Wraz z uruchamianiem kolejnych odcinków linii kolejowej z okupowanego Mariupola na zachód, utracił on część swej wartości jako droga zaopatrzeniowa rosyjskiej armii. Ale pozostała jego znaczna wartość propagandowa, symbolizująca największe osiągnięcie Władimira Putina: podbój terytorium sąsiedniego kraju.
W poniedziałek we Francji rozpoczną się protesty rolników, którzy obawiają się następstw wejścia w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa).
Upewnijmy się w Europie, że działania na rzecz klimatu połączymy z konkurencyjnością i sprawiedliwą transformacją – mówi „Rzeczpospolitej” Wopke Hoekstra, komisarz UE ds. klimatu.
Niewypały polskiej zbrojeniówki w walce o unijne granty to efekt naszej słabości – ale też premii dla dużych graczy. Z obecnymi kryteriami te programy, z punktu widzenia naszej branży, nie mają sensu.
3 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Oto lista nominowanych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas