Materiał powstał we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach
Uniwersytet Śląski jest miejscem sprzyjającym realizacji badań, których wyniki przyczyniają się do walki z głodem, poprawy jakości życia mieszkańców, budowania społeczeństwa przyszłości, wspomagania działań proekologicznych i służących zapobieganiu zmianom klimatu czy minimalizowaniu ich skutków. Działalność naukowa uczelni wspiera realizację celów zrównoważonego rozwoju przedstawionych w Agendzie 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, przyjętej przez państwa członkowskie ONZ.
Działalność badawcza Uniwersytetu Śląskiego została ujęta w pięciu grupach tematycznych, zdefiniowanych jako Priorytetowe Obszary Badawcze (POB-y) i obejmujących takie zagadnienia, jak: troska o ochronę zdrowia i jakość życia ludzi; nowoczesne materiały i technologie; zmiany środowiska i klimatu; humanistyka dla przyszłości oraz fundamentalne właściwości natury.
Leki i nanomateriały
Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim prowadzą zaawansowane badania nad nowoczesnymi lekami amorficznymi, będącymi nadzieją współczesnej farmacji. Substancje lecznicze w postaci amorficznej charakteryzują się wysoką rozpuszczalnością w wodzie i przenikliwością przez błony komórkowe, co oznacza, że mogą działać szybciej, skuteczniej i bezpieczniej niż stosowane powszechnie leki w formie krystalicznej
Na Uniwersytecie Śląskim projektowane i badane są nanomateriały, wykorzystywane w tworzeniu implantów, stentów, nanostrukturalnych układów katalitycznych czy systemów kontrolowanego uwalniania pestycydów. Otrzymywane są także nanocząstki biobójcze, przeznaczone do walki ze szkodnikami upraw, oraz nowoczesne nanomateriały przewodzące, przetwarzające i magazynujące energię.