Równolegle Fundacja prowadzi konkurs dla organizacji pozarządowych i szkół. Instytucje działające w pobliżu zakładów CEMEX Polska mogą ubiegać się o środki na realizację projektów dotyczących takich obszarów, jak ochrona środowiska, zdrowie, dobroczynność, edukacja i kultura. W mijającym roku dzięki grantom przyznanym w konkursie „Fabryka pomysłów" swoje projekty zrealizowało 14 organizacji z 10 miejscowości. Fundacja wsparła m.in. kampanię na rzecz ekologii i projekt wspierający ochronę pszczół.
Sąsiedzi mają głos
Działania na rzecz lokalnych społeczności, prowadzone i wspierane przez CEMEX Polska, stanowią odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców. Dzięki cyklicznym spotkaniom z przedstawicielami lokalnych społeczności firma poznaje kluczowe problemy i związane z nimi oczekiwania swoich sąsiadów. Jednym z efektów prowadzonego w ten sposób dialogu są projekty, które podnoszą jakość życia w okolicach zakładów CEMEX.
Odpowiedzią na istniejące zapotrzebowanie były m.in. działania podjęte przez firmę w ciągu ostatnich dwóch lat, mające na celu zniwelowanie skutków pandemii koronawirusa. W związku z lockdownem szkoły przez wiele miesięcy musiały pracować zdalnie. CEMEX wspierał w tym czasie placówki edukacyjne w okolicach swoich zakładów, realizując program „Wirtualna Szkoła CEMEX", za który tygodnik „Polityka", firma Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu przyznały ogólnopolskie wyróżnienie jako projekt wspierający realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W ramach programu przeprowadzono konfigurację platform edukacyjnych i szkolenia dla nauczycieli.
Z kolei podczas ferii zimowych i letnich wakacji, dzięki współpracy CEMEX z lokalnymi partnerami, dzieci, które nie mogły skorzystać z wakacyjnych wyjazdów, wzięły udział w ciekawych zajęciach kreatywnych, spotkaniach poświęconych bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni i warsztatach z robotyki. Ze specjalnej oferty edukacyjno-integracyjnej skorzystali także seniorzy.
Wsłuchani w potrzeby
Efektywna pomoc nie jest możliwa, jeśli potrzeby jej odbiorców nie są dobrze znane. Skuteczna współpraca z sąsiadami wymaga w związku z tym dobrego poznania kluczowych wyzwań, z jakimi się mierzą. Oni sami stanowią najlepsze źródło informacji dla firm, w jakie działania biznes wspólnie z lokalną społecznością powinien się zaangażować. Przykład CEMEX Polska pokazuje, że dialog z sąsiadami to klucz do sukcesu działań realizowanych na rzecz lokalnych społeczności.