Kto się musi zgodzić na zmianę nazwiska dziecka

Aktualizacja: 23.06.2009 07:37 Publikacja: 23.06.2009 06:50

Kto się musi zgodzić na zmianę nazwiska dziecka

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Po rozwodzie wróciłam do panieńskiego nazwiska. Nasza wspólna córka, która już niedługo ukończy lat 13, zachowała nazwisko po ojcu, a moim byłym mężu. Dziecko na stałe mieszka ze mną, a ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie. Czy aby zmienić córce nazwisko na moje, musi w tej sprawie zapaść wyrok sądowy? Jeżeli tak, to czy po ukończeniu przez córkę 13 lat będzie ona mogła sama wystąpić o zmianę nazwiska?[/b]

[b]Nie.[/b] Odpowiedź na obydwa pytania jest przecząca. Sąd nie rozstrzyga w kwestii zmiany nazwiska. [b]Uprawnionym do tego jest właściwy kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego należy złożyć stosowny wniosek[/b]. Występuje z nim zainteresowany, a jeżeli zmiana ma dotyczyć imienia lub nazwiska małoletniego dziecka – jego opiekun prawny, czyli np. rodzic.

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że małoletnim jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. [b]Dopóki zatem dziecko nie uzyska pełnoletności, z wnioskiem o zmianę nazwiska wystąpić będzie mógł[/b] – zgodnie z art. 10 ustawy o zmianie imion i nazwisk – [b]jego opiekun prawny.

Ukończenie przez dziecko 13 lat daje mu jednak możliwość współdecydowania o tym, jakie nazwisko będzie nosiło[/b]. Art. 8 ust. 2 zdanie 2 stanowi bowiem, że jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna także zgoda dziecka.

Ustawa uzależnia zmianę nazwiska dziecka od zgodnego działania w tym zakresie obojga rodziców. Oznacza to, że jeżeli z wnioskiem występuje tylko jedno z nich, to aby wniosek został w ogóle rozpatrzony przez kierownika USC, musi być do niego dołączona zgoda drugiego rodzica.

Zgoda taka nie jest wymagana tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy ma miejsce, gdy drugi rodzic nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, drugi, jeżeli nie żyje lub nie jest znany albo został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu władza rodzicielska ojca została jedynie ograniczona, należy więc zakładać, że jest on uprawniony do podejmowania wspólnie z byłą żoną decyzji w ważnych sprawach dotyczących dziecka, a do takich zaliczyć trzeba również zmianę nazwiska. Oczywiście o zakresie władzy rodzicielskiej rodzica, któremu została ona ograniczona, orzeka sąd w wydanym w tej sprawie wyroku.

Wracając jednak do pytania, [b]uważam, że w przedstawionym przypadku, aby złożyć skuteczny wniosek w sprawie zmiany nazwiska córki, czytelniczka powinna uzyskać zgodę swojego byłego męża.[/b] Jeżeli takiej zgody nie uzyska, to zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o zmianie imion i nazwisk [b]może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie takiej zgody[/b]. Zgoda wyrażona przez sąd zastępuje zgodę drugiego rodzica i jej posiadacz może złożyć wniosek o zmianę nazwiska dziecka do właściwego kierownika USC. Sąd jednak nie rozstrzyga o tym, czy nazwisko dziecka zmienić czy też nie.

Na zakończenie warto również wspomnieć o formie, w jakiej dziecko albo drugi rodzic swoją zgodę wyrazić powinni. Mówi o tym art. 8 ust. 4 omawianej ustawy. Zgodnie z jego treścią zgoda dziecka oraz drugiego rodzica na zmianę nazwiska dziecka powinna zostać wyrażona osobiście przed właściwym kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby stale zamieszkujące za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

[i]Podstawa prawna:

– art. 8 i 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=31D55BDA1D7EDEB9C230BF51DB1F2596?id=292328]ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (DzU z 2008 r. nr 220, poz. 1414)[/link].[/i]

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy