Fitch Ratings obniża ocenę Francji. Paryż wyjaśnia i uspokaja

Agencja Fitch Ratings obniżyła z AA do AA minus ocenę wiarygodności kredytowej Francji, bo jej zdaniem sytuacja polityczna i napięcie społeczne mogą skomplikować redukcję wydatków publicznych

Publikacja: 30.04.2023 15:17

Fitch Ratings obniża ocenę Francji. Paryż wyjaśnia i uspokaja

Foto: Bloomberg

Agencja uznała, że jednym z powodów zmiany jej oceny — zachowała jedynie stałe perspektywy — jest kryzys społeczny panujący we Francji. W komunikacie oceniła, że program ustabilizowania finansów przesłany w kwietniu do Brukseli był bardziej ambitny od poprzedniego programu zmniejszenia deficytu budżetowego do 2,7 proc. PKB w 2027 r., ale opierał się na bardziej optymistycznych prognozach wzrostu od jej przewidywań. Fitch zakładała 0,8 proc. w tym roku i 1,3 proc. w 2024 r., natomiast rząd w Paryżu odpowiednio 1,0 i 1,6 proc. — odnotował dziennik.

Agencja uważa w związku z demonstracjami przeciwko reformie systemu emerytalnego, że powstały impas polityczny i czasem gwałtowne demonstracje zagrażają programowi reform ekipie Emmanuela Macrona i mogą wywołać presję na łagodniejszą politykę fiskalną lub na odejście od poprzednich reform.

Decyzja rządu o użyciu art. 49.3 konstytucji zamiast głosowania w parlamencie nad projektem reformy emerytalnej zaostrzyła zdecydowanie protesty społeczeństwa. Doprowadziła do demonstracji i strajków w całym kraju, wzmacniając ugrupowania radykalne, przeciwne obecnemu układowi sił — uznała Fitch. Dotychczas oceniała Francję na AA z negatywna perspektywą, co wskazywało, że może obniżyć tę ocenę.

Agencja uważa, że presja na wydatki publiczne będzie duża w krótkim terminie, bo jedna trzecia z nich dotyczy emerytur i świadczeń socjalnych, indeksowanych do poziomu inflacji. W średnim i w długim okresie reforma emerytalna podwyższająca wiek z 62 do 64 lat będzie mieć umiarkowanie pozytywny wpływ — stwierdziła i odnotowała przy okazji, że współczynnik zadłużenia publicznego względem PKB (111,6 proc. na koniec 2022 r.) był najwyższy wśród krajów z oceną wiarygodności AA, bo ich średni poziom wynosi 48,4 proc.

Fitch odnotowała duży deficyt budżetowy i skromne postępy w jego zmniejszaniu. W 2022 r. wyniósł on 4,7 proc. PKB, w tym roku zwiększy się do 4,9 proc., a od 2024 r.; ma stopniowo maleć — zakłada rząd w programie stabilizacji opublikowanym kilka dni temu. Do 2027 r. ma zmaleć do poziomu wymaganego w Unii, czyli do poniżej 3 proc., natomiast Fitch spodziewa się, że będzie to 5 proc. Co się tyczy zadłużenia sektora publicznego, które w końcu 2022 r. wynosiło 111,6 proc. PKB (a unijna norma przewiduje 60 proc.), Fitch ocenia, że należy zmniejszać je szybciej, rząd zapowiedział dojście w 2027 r. do 108,3 proc..

Decyzja agencji ratingowej była dla Paryża jak uderzenie piorunu albo wybuch bomby. Minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire wyraził w komunikacie ubolewanie z powodu tej pesymistycznej oceny i uważa, że agencja zaniżyła znaczenie konsekwencji reform, zwłaszcza reformy emerytalnej. Minister Le Maire zapewnił też agencję AFP, że mimo obniżenia oceny przez Fitch, rząd będzie wprowadzać reformy strukturalne, a fakty zaprzeczą tej ocenie. — Czeka nas cała seria reform, które przyspieszą przekształcanie modelu gospodarczego Francji. Będzie to m.in. projekt ustawy o ekologicznych gałęziach przemysłu. jaki zostanie złożony za kilka dni; zakłada ambitnie ponowne uprzemysłowienie kraju, uruchamianie nowych ośrodków i tworzenie nowych miejsc pracy.

Minister starał się uspokoić agencje ratingowe i rynki finansowe słowami: nie miejcie wątpliwości co do naszej pełnej determinacji uzdrowienia finansów publicznych i przyspieszenia oddłużania kraju, zmniejszania deficytu i przyspieszenia redukcji wydatków publicznych — cytuje AFP. Agencja Moody's miała zaktualizować 28 kwietnia swą ocenę (Aa2 ze stałą perspektywą), ale nie zrobiła tego, agencja S&P Global dająca Francji notę AA z negatywną perspektywą, ma ogłosić swoją 2 czerwca.

Najlepszą oceną jest nota AAA. Oznacza minimalne szanse niedotrzymania terminów spłaty zadłużenia. Najgorszymi ocenami są noty C lub D, wskazują na duże ryzyko niedotrzymania tych terminów, co praktycznie jest utratą płynności finansowej. Oceny wpływają na koszty pożyczania pieniędzy przez kraje. Im są lepsze, tym koszty są mniejsze. Np. Niemcy mające najwyższą ocenę u wszystkich agencji, pożyczają za 2,5 proc., a Francja musi płacić 3 proc. Ocena AA minus jest czwartą pod względem wielkości zaufania.

Dane gospodarcze
MFW obniża prognozy wzrostu dla większości krajów świata. To konsekwencje wojny celnej Trumpa
Dane gospodarcze
Z jakiego powodu RPP nie obniża stóp procentowych? Polacy nie mają wątpliwości
Dane gospodarcze
Nie tak to miało wyglądać. Znów słabe dane o produkcji w Polsce
Dane gospodarcze
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Dane gospodarcze
Nowe dane o inflacji w Polsce. Najlepsze od lat i... najgorsze od ponad roku