19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:54 Publikacja: 03.01.2023 09:47
Pierwszy raz turecka linia lotnicza odleci z polskiego portu regionalnego
Foto: Filip Frydrykiewicz
Wyhamowała również turecka inflacja producencka. Spadła ona z 136 proc. do 97,7 proc. Hamowanie to jest w dużym stopniu efektem bazy statystycznej. Dane za grudzień porównywane były bowiem z sytuacją sprzed 12 miesięcy, czyli z okresem, gdy wzrost cen był szczególnie ostry.
- Niezależnie, spadkowi dynamiki inflacji sprzyjały także tendencje na rynkach finansowych. Po pierwsze, w trzecim kwartale mocno obniżyły się ceny surowców, w tym ropy i gazu. Po drugie, w tym czasie kurs liry był stabilny, a przecież potężna skala przeceny TRY miała znaczący udział w napędzaniu inflacji. Ponownie: nie jest to zasługa przychylniejszego postrzegania Turcji w oczach inwestorów, lecz efekt wprowadzenia kontroli przepływów kapitału. Eksporterzy muszą sprzedawać dewizy (środki walutowe), a przedsiębiorstwa niefinansowe i banki są karane za budowanie ekspozycji na rynku walutowym – wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Władze w Pekinie podały wyniki handlu zagranicznego w 2024 roku. Dane są szokujące, a sukces Chińczyków może stać się źródłem ich wielkich kłopotów.
- W 2025 r. tempo wzrostu PKB Polski przyspieszy do 3,3 proc. wobec 2,8 proc. w 2024 r. Konsumpcja pozostanie stabilnym filarem wzrostu gospodarczego, drugim będą nakłady brutto na środki trwałe - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu od lipca. Nie poruszy to jednak raczej Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie 30 stycznia.
Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek RPP i bliski współpracownik prezesa NBP Adama Glapińskiego, z optymizmem wypowiedział się na temat osłabienia inflacji w 2025 roku. Warunki te, jego zdaniem, będą stwarzać przestrzeń do obniżek stóp procentowych.
Ekonomiści liczą, że koniec 2024 r. w polskiej gospodarce był niezły – z dobrym wynikiem w handlu i przyzwoitym w przemyśle.
Asteria, popularna marka hoteli w Side i Belek, zniknęła z rynku siedem lat temu w związku ze zmianą właściciela i restrukturyzacją. Teraz ma wrócić.
Władze w Erywaniu postanowiły rozpocząć proces wstępowania do Unii Europejskiej. Rosja zagroziła bojkotem gospodarczym, Azerbejdżan – inwazją.
Trzeci tydzień z rzędu wakacyjne wyjazdy z biurami podróży drożały. Przez ostatnie siedem dni o 75 złotych – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Pracownicy Gazpromu obsługujący rosyjskie aktywa na terenie Unii Europejskiej niemal w całości opuścili Wspólnotę. Wobec nacjonalizacji firm Gazpromu m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii Rosjanie musieli wyjechać wraz z rodzinami opuszczając wynajęte apartamenty i domy. Wrócili do rosyjskiej rzeczywistości, gdzie muszą nauczyć się m.in. języka tureckiego.
Co najmniej 37 osób zginęło w walkach, które w czwartek rozgorzały w dystrykcie Manbidż w północnej Syrii - informuje AFP.
Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Polska i Holandia – tak wygląda lista krajów, z których przyjeżdża najwięcej gości do tureckiego kurortu nad Morzem Śródziemnym, Antalyi. W zeszłym roku padł tam rekord liczby odwiedzających, było ich 17 milionów.
Powołana przez izraelski rząd Komisja ds. Oceny Budżetu Obronnego i Równowagi Sił, kierowana przez Jakowa Nagela, byłego szefa Rady Bezpieczeństwa narodowego, rekomenduje, by Izrael przygotował się na potencjalną wojnę z Turcją.
Archeolodzy węgierscy są przekonani, że w mieście Szigetvár odkryli domniemany grób tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, za którego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt potęgi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas