Koszty życia w Rosji gwałtownie rosną. Drożeje żywność i pieluchy

Oficjalna roczna inflacja sięgnęła już 14,5 procent. To najwyższy wskaźnik od końca 2015 roku.

Publikacja: 25.03.2022 12:04

Auchan w Moskwie

Auchan w Moskwie

Foto: Bloomberg

Rosyjskie ministerstwo gospodarki poinformowało w środę, że roczna inflacja w tygodniu kończącym się 18 marca wzrosła o 14,5 procent. To najwyższy poziom inflacji od końca 2015 roku. Rosną przede wszystkim ceny podstawowych artykułów spożywczych i produktów importowanych.

Najmocniej zdrożał cukier, którego ceny w niektórych regionach skoczyły o 37,1 proc., a średnio o 14 procent. Cukier powszechnie używany jest w Rosji nie tylko do słodzenia i wypieków, ale także do przechowywania żywności (dżemy, powidła itp.) i produkcji alkoholu. Bardzo zdrożała także cebula, której ceny średnio skoczyły o 13,7 proc., a w niektórych regionach o 40,4 procent. Rosjanie muszą też więcej wydać chcąc napić się czarnej herbaty, która zdrożała o 4 procent. Wzrosły też ceny pieluch (o 4,4 procent) czy papieru toaletowego (o 3 procent).

Czytaj więcej

Wojna destabilizuje światowy rynek zbóż. Czego ubędzie i gdzie

Największym winowajcą jest import. Wszystko co Rosja importuje jest wykładniczo droższe z powodu słabszego rubla – twierdzi w rozmowie z BBC Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.

Rosjanie próbują zdobyć te towary, które wydają im się deficytowe. W mediach społecznościowych można zobaczyć kolejki ludzi starających się kupić cukier i kaszę gryczaną w moskiewskich sklepach. Rząd Federacji Rosyjskiej uspokaja, że kraj jest „w pełni samowystarczalny, jeżeli chodzi o cukier i kaszę gryczaną”, ale kolejki od tego nie maleją.

Wzrost cen zauważyli też Rosjanie, którzy zgodzili się rozmawiać z BBC. Mieszkańcy Petersburga czy Krasnodaru obserwują skoki cen podstawowych produktów, jednak nie zawsze się tym przejmują, stwierdzając, że „ceny w Rosji czasami rosną i jesteśmy do tego przyzwyczajeni”.

Wartość rosyjskiej waluty spadła wskutek zachodnich sankcji po agresji Rosji na Ukrainę. Rubel odrobił co prawda część strat, a moskiewska giełda wróciła w ograniczonym stopniu do pracy, ale sankcje są odczuwalne. By ratować kraj przed hiperinflacją i chronić wartość rubla rosyjski bank centralny podniósł stopę procentową do 20 procent.

Rublowi pomógł także Władimir Putin, który zapowiedział w środę, że Rosja będzie domagać się zapłaty za gaz w rublach od krajów „nieprzyjaznych”. Dotyczy to przede wszystkim krajów Unii Europejskiej, która (jako całość) jest w 40 procentach zależna od rosyjskich dostaw gazu. Nie jest jednak jasne czy istniejące umowy, w których zapłata ustalona jest w euro można zmienić jednostronnie.

Czytaj więcej

Rośnie popyt na żywność i na transport, który dochodzi do granic przepustowości
Dane gospodarcze
Putin ogłasza sukcesy gospodarcze. W tle rekordowa inflacja i wyczerpanie rezerw
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Dane gospodarcze
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Dane gospodarcze
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Dane gospodarcze
Zły początek roku w Niemczech dla inwestorów i eksporterów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Dane gospodarcze
Produkcja przemysłowa rozczarowała. „Po wystrzale prawie nie został ślad"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego