OECD: będzie lepiej niż przed pandemią, ale wsparcie potrzebne

Szybko postępuje odrodzenie gospodarki światowej, ale za wcześnie jeszcze na zmniejszanie publicznego wsparcia mimo wzrostu inflacji — uznała OECD w najnowszej prognozie.

Publikacja: 22.09.2021 13:51

Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we

Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we wrześniowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Foto: Bloomberg

Po spadku o 3,4 proc. w 2020 r., w szczytowym okresie kryzysu sanitarnego, gospodarka światowa powinna w bieżącym roku poprawić się o 5,7 proc., a w 2022 r. o 4,5 proc. — ogłosiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Wobec prognozy wiosennej obniżyła o 0,1 pkt proc. swe przewidywania dla 2021 r. i o tyle samo podwyższyła prognozę dla 2022 r. — piszą Reuter i dziennik „La Tribune”.

„Duże odbicie w Europie, możliwość dodatkowego wsparcia fiskalnego w Stanach w przyszłym roku oraz wykorzystanie na konsumpcję zwiększonych oszczędności mogą poprawić perspektywy wzrostu w krajach rozwiniętych gospodarczo” — stwierdziła organizacja z Paryża. „Skutki gospodarcze wariantu Delta były dotychczas względnie skromne w krajach o wysokim poziomie zaszczepień, zaważyły natomiast krótkoterminowo na dynamikę w innych krajach, a na poziomie światowym zwiększyły napięcia w łańcuchach dostaw i kosztach” — uważają eksperci. Ich zdaniem szczytowy punkt odrodzenia gospodarki już minął, co wynika z indeksów PMI w zakresie zakupów, by osłabły w krajach rozwiniętych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Dane gospodarcze
Nowe dane z gospodarki uskrzydlą gołębie w RPP
Dane gospodarcze
MFW obniża prognozy wzrostu dla większości krajów świata. To konsekwencje wojny celnej Trumpa
Dane gospodarcze
Z jakiego powodu RPP nie obniża stóp procentowych? Polacy nie mają wątpliwości
Dane gospodarcze
Nie tak to miało wyglądać. Znów słabe dane o produkcji w Polsce
Dane gospodarcze
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB