"Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba" – zadeklarowała prof. Uścińska.
Jak wskazano, ZUS dysponuje 1400 miejscami w ośrodkach szkoleniowych.
Dodatkowo ZUS na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. To właśnie tam pojawią się informacje na temat warunków uzyskania świadczeń rodzinnych, emerytalnych, rentowych czy ubezpieczenia zdrowotnego. Zakład pracuje też nad kolejnymi rozwiązaniami.
Czytaj więcej
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności - przekazał w poniedziałek Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
ZUS przejmie też wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy. Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainie.