Wpływy z podatku CIT w 2022 r. wyniosły ok. 70 mld zł – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów. To aż o 33,9 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy i tak była mowa o dużym wzroście rok do roku – 26,3 proc.
Czytaj więcej
Business Centre Club opracował prognozę dotyczącą wyzwań podatkowych, jakie czekają na przedsiębiorców w 2023 roku. Jedno jest pewne – to będzie kolejny rok wielu zmian.
Eldorado się skończy
W efekcie tak wysokiej dynamiki CIT pobił kilka rekordów. Po pierwsze, najwyższe w historii były dochody budżetu z tego podatku – nie tylko w ujęciu nominalnym, ale także w relacji do wartości PKB sięgając 2,3 proc. Dla porównania – w 2014 r. było to 1,4 proc. Po drugie, przy słabo rosnących wpływach z VAT (ze względu na obniżki stawek w ramach tarczy antyinflacyjnej) i spadających wpływach z PIT (ze względu na reformy Polskiego Ładu), CIT okazuje się coraz poważniejszym źródłem dochodów kasy państwa.
W 2022 r. podatek od korporacji stanowił już 15,1 proc. wszystkich wpływów podatkowych, podczas gdy w najgorszym okresie – w 2014 r. – było to nieco ponad 9 proc. Warto też dodać, że na PIT budżet zarobił „jedynie” 68 mld zł, więc po raz pierwszy w historii PIT przyniósł mniej niż CIT.