Cellnex, American Towers, Phoenix Towers, Arquiva, a z polskich Emitel i Networks!. O tych firmach, specjalizujących się w budowie i udostępnianiu wież i masztów telekomunikacyjnych inwestorzy usłyszą w nadchodzących tygodniach nieraz. Powód to oficjalnie wystawione na sprzedaż wieże, maszty i inne instalacje nadawcze telekomunikacyjnej części Grupy Cyfrowy Polsat. Przygotowania do takiego kroku robi także Play.
![](http://grafik.rp.pl/grafika2/1556923,9.jpg)
Sprzedaż albo mariaż
Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza w 2018 roku wydzieliła aktywa telekomunikacyjne sieci komórkowej Plus do osobnej firmy – Polkomtel Infrastruktura, a potem długo zapewniała, że zrobiła to dla porządku i sprawnego zarządzania. I choć na rynku mówiło się od dłuższego czasu, że miliarder szuka sposobu, jak pozbyć się kapitałochłonnej infrastruktury, a nadal z niej korzystać (istotą takich transakcji jest długoterminowa umowa najmu z nowym właścicielem), to jeszcze przy okazji publikacji wyników za I poł. br. zarząd Cyfrowego Polsatu zapewniał, że temat ten żyje głównie w mediach.
Tymczasem w środę wieczorem notowana na giełdzie w Warszawie grupa poinformowała inwestorów, że jej rada nadzorcza wyraziła zgodę na rozpoczęcie przeglądu strategicznych opcji dla spółki Polkomtel Infrastruktura lub aktywów sieciowych, które ona posiada. W grę wchodzą trzy scenariusze: sprzedaż udziałów w PI (do 100 proc.), części lub całości infrastruktury należącej do tej firmy lub joint venture bądź partnerstwo z inwestorem strategicznym.
Inwestorzy dobrze przyjęli tę zapowiedź, ale nie wywołała ona hossy na akcjach Polsatu. Kurs telewizyjno-telekomunikacyjnej grupy urósł tego dnia o 2,4 proc., do 27,3 zł. Był to przy tym i tak nie najgorszy rezultat, ponieważ główny indeks GPW – WIG20 – spadał.