Pierwsze ustępstwo PSA, aby mieć fuzję z FCA

Francuska grupa PSA zaproponowała Brukseli zwiększenie mocy produkcyjnych Toyoty, aby rozproszyć obawy dotyczące wolnej konkurencji i dostać zgodę na fuzję z grupą Fiat Chrysler Automobiles i utworzenie czwartego na świecie producenta samochodów -- ujawnili ludzie znający sprawę.

Aktualizacja: 28.09.2020 16:15 Publikacja: 28.09.2020 15:49

Pierwsze ustępstwo PSA, aby mieć fuzję z FCA

Foto: Bloomberg

Francuzi zaproponowali zwiększenie mocy produkcyjnych małych furgonetek Peugeot Expert, Citroen Jumpy i Toyotę ProAce w ich spółce j. v. z Toyotą w zakładzie w Sevelnord, w północnej Francji. Spółka zaczęła tam produkcję w 2012 r. Druga propozycja dotyczy sprzedawania Toyocie furgonetek z zakładu w Hordian po cenie zbliżonej do kosztów produkcji — podał Reuter za swymi informatorami.

PSA złożyła taką ofertę pionowi konkurencji Komisji Europejskiej w trzy miesiące po podjęciu przez nią pogłębionego postępowania wyjaśniającego skutków fuzji Peugeota z Fiatem Chryslerem. Komisję niepokoi to, że fuzja zakłóci wolną konkurencję w segmencie małych furgonetek w 14 krajach Unii, w tym także w Polsce oraz w W. Brytanii. Ten segment ma strategiczne znaczenie dla producentów, bo zapewnia marże wyższe od marż samochodów osobowych i pozwala wykorzystywać w pełni moce produkcyjne w zakładach.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii