Na wyjątkową siłę sektora magazynowego, który jako jedyny nie dał się zainfekować wirusowi, wskazuje najnowszy raport PKO BP. Bank podaje, że wartość transakcji na rynku obiektów przemysłowo-logistycznych w III kw. 2020 r. wzrosła aż o 420 proc. (r./r.). W całym roku wzrost wyniósł 81 proc. i był wyższy o 48 proc. od rekordowego 2018 r. Dla porównania – transakcje na rynku biur w III kw. spadły o 80 proc., w nieruchomościach handlowych – o 78 proc.
Zdaniem ekspertów PKO BP bardzo dobre wyniki sektora magazynowego dowodzą, że Polska jest nadal atrakcyjna dla inwestorów. Przewidują, że po wygaśnięciu pandemii wróci popyt na dominujących wcześniej rynkach – biurowym i handlowym.
O rekordowych wynikach magazynów mówią też analizy firmy doradczej Savills. W ub.r. w nieruchomości komercyjne zainwestowano 5,29 mld euro, z czego połowę w magazyny. Jak podkreślają eksperci Savills, 2,61 mld euro, jakie popłynęły na ten rynek, to absolutny rekord. Na wynik złożyły się w dużej mierze transakcje portfelowe, w tym przejęcie aktywów firmy Goodman przez GLP czy sprzedaż pięciu obiektów (280 tys. mkw.) Panattoni Europe inwestorowi z Azji.
Także CBRE mówi o rekordowym zainteresowaniu halami. W 2020 r. wynajęto w Polsce 5,2 mln mkw., o 21 proc. więcej niż w 2019 r. Zawarto też największą transakcję w historii polskiego rynku logistycznego. Chodzi o wynajem 200 tys. mkw. w Panattoni BTS Świebodzin.
W ub.r. zasoby magazynowe zwiększyły się o ponad 2 mln mkw. Największe oddane obiekty to A2 Warsaw Park w Grodzisku (103,7 tys. mkw.) i Hillwood Wrocław Wschód II (63,9 tys. mkw.). – Otwarto też centra logistyczne dwóch gigantów branży e-commerce. Amazon otworzył w Gliwicach swoje największe, ósme już, centrum w Polsce, a Zalando – trzecie, w Głuchowie pod Łodzią – podaje Colliers.