W jakim punkcie jest automatyzacja w polskim biznesie na tle wiodących gospodarek świata, jakie najważniejsze procesy dotyczące automatyzacji wymusiła pandemia, czy biznes będzie zainteresowany automatyzacją po przetrwaniu lockdownu, a wreszcie jak wyglądają środki na inwestycje w automatyzację w dobie ograniczeń kosztów działalności firm, to niektóre z zagadnień, jakie poruszali eksperci podczas debaty „Automatyzacja po pandemii. Jeszcze fanaberia czy już konieczność" w ramach projektu „Rzeczpospolitej" „Rok w pandemii oczami przedsiębiorców".
Jak głęboka jest przemiana
Dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW, współautorka książki „Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat", dyrektor zarządzająca DELab UW, zwróciła uwagę, że transformacja cyfrowa to nie tylko samo zastosowanie innowacji cyfrowych w przedsiębiorstwach. – Warunkiem jej powodzenia jest zmiana procesowa i organizacyjna w firmach – podkreśliła.
W ostatnim unijnym zestawieniu The Digital Economy and Society Index 2020 (DESI) Polska jest na 23. miejscu w UE (dane za 2019 r., uwzględniają jeszcze W. Brytanię). Jak mówiła ekspertka, wynika to m.in. z wciąż niewielkiego wykorzystania przez firmy internetu do komunikacji, budowania relacji z dostawcami, poddostawcami czy też z klientami, a także do sprzedaży. Szczególnie niewielki odsetek przedsiębiorstw korzystał z e-commerce w celu sprzedaży do innych państw Unii czy też poza Wspólnotę.
– Do dotychczasowym kryteriów wyliczania DESI dochodzą obecnie nowe miary ucyfrowienia przedsiębiorstw, związane z wykorzystywaniem danych i inteligentnych algorytmów w wytwarzaniu przez przedsiębiorstwa wartości dodanej – poprzez rozwój nowych modeli biznesowych oraz inteligentnych usług i towarów, nowych rozwiązań w relacjach z otoczeniem czy zarządzanie w oparciu o dane – powiedziała Katarzyna Śledziewska.
Zdaniem Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), sytuacja, jeśli chodzi o cyfryzację i automatyzację procesów, w polskich firmach nie zmieniła się radykalnie w ubiegłym roku w stosunku do stanu sprzed pandemii.