Szkocja wstrzymuje pomoc dla firm zarejestrowanych w rajach podatkowych

Szkoci nie chcą, by firmy, które nie dokładają się do społecznych potrzeb mogły korzystać z pomocy.

Aktualizacja: 21.05.2020 14:50 Publikacja: 21.05.2020 13:29

Szkocja wstrzymuje pomoc dla firm zarejestrowanych w rajach podatkowych

Foto: AFP

Parlament Szkocji przegłosował prawo, które uniemożliwia firmom zarejestrowanym w rajach podatkowych korzystanie z koronawirusowych funduszy pomocowych. Propozycję odnośnie zakazu dla firm (ale także osób fizycznych) będących rezydentami podatkowymi rajów podatkowych zaproponowali szkoccy Zieloni. Przegłosowane prawo dotyczy także spółek zarejestrowanych w Szkocji, ale będących własnością firm zarejestrowanych w rajach podatkowych. Nowe przepisy poparli zarówno Szkoccy Nacjonaliści, jak i Partia Konserwatywna (zazwyczaj popierająca rozwiązania korzystne dla wielkiego biznesu).

Decyzja Szkocji podąża szlakiem wyznaczonym przez podobne regulacje przegłosowane w Walii czy Danii i Francji. Szkocki rząd ma jednak dopiero ocenić, jak będzie wymuszone przestrzeganie tego prawa, oraz jak dużych środków będzie to dotyczyć. Szacuje się, że legislacja może zapobiec aplikowaniu przez firmy zarejestrowane w rajach podatkowych o pomoc z wartych 120 mln funtów środków przeznaczonych na zwiększenie odporności na kryzys przeznaczonych dla małych i średnich firm, a także wartego 30 mln funtów szkockiego funduszu pomoc dla firm kreatywnych oraz działających w branży turystycznej.

Czytaj także: Firmy z rajów podatkowych nie dostaną pomocy w Polsce i w Danii

- Żadna firma unikająca odpowiedzialności za wkład w społeczeństwo nie powinna otrzymywać pomocy, gdy coś pójdzie nie tak. Właśnie dlatego wiele narodów europejskich i Walia podjęło takie zobowiązania. Jestem zadowolony, że ministrowie w końcu dojrzeli sens podstawowej sprawiedliwości – mówił, cytowany przez „The Guardian" jeden z liderów Szkockich Zielonych Patrick Harvie.

Przy okazji uchwalenia tych przepisów szkocki parlament zdecydował także, że szkocki rząd może przejmować źle zarządzane domy opieki, gdyby istniało zagrożenie życia podopiecznych, a także przeznaczył 19,2 mln funtów na dodatkowe środki dla opiekunów. Rząd Szkocji poniósł też zaskakującą porażkę w kwestii likwidacji tymczasowych ścieżek rowerowych i poszerzenia przestrzeni dla pieszych – te środki mające pomóc w dystansowaniu społecznym pozostaną na razie w mocy.

Szkocja zdecydowała też, że nie będzie zamrażać czynszów na dwa lata, by chronić słabo zarabiających najemców.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym