BP chce 40 mld dol. za katastrofę w Zatoce meksykańskiej

Brytyjski koncern chce sobie powetować wszystkie straty spowodowane katastrofą w Zatoce Meksykańskiej rok temu. Złożył pozew przeciwko właścicielowi platformy wiertniczej Deep Horizon

Publikacja: 21.04.2011 11:52

BP chce 40 mld dol. za katastrofę w Zatoce meksykańskiej

Foto: AFP

To właśnie pożar, w rezultacie którego doszło do zatonięcie platformy, spowodował największą katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w minionym roku.

W wyniku pożaru zginęło 11 nafciarzy. Do zatoki dostało się 4,9 mln baryłek ropy, skażone zostało amerykańskie wybrzeże, zginęły liczne ptaki i ssaki morskie.

Dlatego BP pozwała do sądu federalnego Nowego Orleanu szwajcarską firmę Transocean Ltd - właściciela feralnej platformy i producenta wykorzystanych na niej urządzeń - Cameron International Corp. BP pozwała też w w oddzielnych pozwach Halliburton, która świadczyła dostawy cementu; oraz swoich partnerów mniejszościowych z USA - Anadarko Petroleum i Moex Offshore, należące do japońskiego Mitsui & Co.

Brytyjsko-amerykański koncern zarzuca Transocean liczne awarie urządzeń bezpieczeństwa na platformie. W rezultacie w momencie pożaru, żaden system bezpieczeństwa nie zadziałał, co doprowadziło do zatonięcia platformy i wycieku ropy.

Z kolei Cameron ponosi odpowiedzialność za to, że jej urządzenie, które miało zabezpieczyć wyciek ropy z odwiertu, nie zadziałało. BP pisze w pozwie, że mechanizm, który w razie awarii powinien automatycznie zablokować niekontrolowany wypływ ropy, okazał się niesprawny i nieodpowiadający wymaganym standardom.

Transocean nazwał pozew „bezczelnym" i zapowiedział pozwanie BP. Zdaniem Szwajcarów to właśnie paliwowy gigant odpowiada za naruszenie procedur bezpieczeństwa wymaganych kontraktem.

Wcześniej do takiego wniosku doszli też amerykańscy śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie katastrofy.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska