13 lutego został przesłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi przesłanej do „Rz" informuje, że nowe zasady sprzedaży węgla najmniejszym odbiorcom mają wejść w życie jeszcze w I kw. 2012 r. Chodzi o ułatwienia dla osób zwolnionych z akcyzy na węgiel, które kupują jednorazowo małe ilości paliwa – do 100 kg w sklepie i do 10 ton w składzie opałowym (przeciętne gospodarstwo domowe opalane węglem kamiennym zużywa rocznie ok. 15 ton surowca).
Prostsze przepisy to efekt spotkania wiceministrów gospodarki i finansów z producentami i sprzedawcami węgla objętego akcyzą od początku roku. Odbyło się ono w resorcie gospodarki 18 stycznia. Mimo licznych zwolnień z tego podatku, przede wszystkim dla odbiorców indywidualnych zużywających ponad 15 proc. czarnego złota, nie udało się uniknąć bałaganu. Przez pierwszy tydzień roku handel węglem prawie stał z powodu niejasności dokumentowania zwolnienia z akcyzy. Nowy projekt rozporządzenia zakłada, że mali odbiorcy będą mogli teraz nabywać węgiel na podstawie faktury VAT ze stosownymi informacjami lub uproszczonego dokumentu dostawy zawierającego deklarację o przysługującym zwolnieniu. „Zmiana rozporządzenia jest efektem pierwszych dni funkcjonowania w praktyce przepisów zmienionej ustawy o podatku akcyzowym" – przyznaje w uzasadnieniu resort finansów.
Ale druga strona dość chłodno przyjęła planowane zmiany. – Rozwiązania idą w dobrym kierunku, ale o ile ułatwią życie małym odbiorcom, o tyle sprzedawcom niekoniecznie – mówi „Rz" Adam Gorszanów, prezes Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Polskiego Węgla. – Dlatego wspólnie z producentami opracowaliśmy własny projekt przepisów, systemowy, zarówno dla małych, jak i dużych odbiorców. Przekazaliśmy go wiceministrowi finansów Jackowi Kapicy i czekamy na ruch drugiej strony – dodaje.
Jego zdaniem skoro dla Kowalskiego faktura jest wystarczającym dokumentem, to np. dla elektrowni również powinna takim być. – Poza tym trzeba doprecyzować katalog zwolnień z akcyzy, bo w czym jest lepszy ogrodnik, który jest z niej zwolniony, od piekarza, który musi ją płacić? – pyta Gorszanów. I dodaje, że przepisy akcyzowe, nie tylko dla węgla, powinny być łatwiejsze i jaśniejsze. – Dlatego w przyszłym tygodniu spotkamy się na rozmowach z Polską Izbą Pliw Płynnych, może uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie – powiedział „Rz" Gorszanów.