Reklama
Rozwiń

Polski biznes ocenił rok rządów Tuska. Wskazał największy sukces i porażki koalicji

Większość postulatów skierowanych do rządu nie została dotąd zrealizowana. Zaniedbanie spraw gospodarczych odbije się na kondycji firm, a w konsekwencji stanie finansów państwa, jakości pracy i życia obywateli – przestrzega Konfederacja Lewiatan.

Publikacja: 29.10.2024 04:33

Polski biznes ocenił rok rządów Tuska. Wskazał największy sukces i porażki koalicji

Foto: Bloomberg

Choć wybory z 15 października 2023 r. wyłoniły nową większość w polskim parlamencie, to na skutek obstrukcyjnych działań prezydenta rząd Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy został utworzony dopiero w połowie grudnia. Mimo to rocznica wyborów stała się okazją do podsumowań działań nowego rządu, a „Rzeczpospolita” jako pierwsza poznała raport „Postulaty przedsiębiorców – rok nowej władzy” przygotowany przez Konfederację Lewiatan.

Foto: Paweł Krupecki

Konfederacja Lewiatan ocenia rok rządów Donalda Tuska. Trudne kwestie w trudnym otoczeniu

– Większość postulatów przedsiębiorców wciąż czeka na realizację. Największym sukcesem rządu w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy było odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. To był też jeden z głównych naszych postulatów do nowego rządu. Realizacja innych nie postępuje, niestety, aż tak dobrze – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

W jej ocenie pierwszy rok od wyborów parlamentarnych nie był łatwy dla koalicyjnego rządu premiera Donalda Tuska. – Oczekiwania powyborcze były ogromne, ale punkt startowy wewnątrz kraju i sytuacja geopolityczna nie sprzyjały nowej koalicji. Po wygranych wyborach uważano, że głównym hamulcowym zmian będzie prezydent, ze swoim prawem weta. Tymczasem dziesięć miesięcy rządów pokazało, że dochodzenie do konsensusu co do priorytetów w realizacji umowy koalicyjnej wymaga zdecydowanie więcej czasu i zawierania trudnych politycznych kompromisów – mówi Henryka Bochniarz.

Czytaj więcej

Priorytety wydatkowe rządu Tuska takie jak PiS

Konfederacja Lewiatan ocenia, że konsekwencją tej sytuacji jest stan realizacji m.in. jej postulatów dotyczących gospodarki, kwestii społecznych, równości płci, problemów energetycznych, cyfrowych czy praworządności. – Część ogólnych celów nie została spełniona. Dodatkowo, ogromny deficyt finansów publicznych nie pozwalał i nadal nie pozwala na zrealizowanie obietnic. Co jednak nie znaczy, że tematy gospodarcze są na marginesie zainteresowania rządzących – zauważają autorzy raportu.

Zwracają przy tym uwagę, że jesteśmy dopiero w jednej czwartej kadencji parlamentu, więc na finalną ocenę działań rządu jeszcze zdecydowanie za wcześnie. – Jednym z najistotniejszych działań i sukcesów rządu, a jednocześnie zrealizowanym w pełni naszym postulatem, było otwarcie dostępu do funduszy unijnych, które przez lata były zamrożone z powodu napięć dotyczących kwestii praworządności. Choć problem praworządności jest daleki od finalnego rozwiązania, nie ma wątpliwości, że odblokowanie KPO pozwoliło na uruchomienie finansowania kluczowych inwestycji. Stanowi to nie tylko sukces wizerunkowy, ale także istotny impuls dla gospodarki – czytamy w raporcie.

Jego autorzy wskazują, że środki te są szczególnie istotne dla inwestycji w energetykę, infrastrukturę i technologie cyfrowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firm. – Kluczowe będzie efektywne i zgodne z kalendarzem ich wydatkowanie. Z powodu opóźnień legislacyjnych i utrzymania dużego udziału węgla w miksie energetycznym transformacja energetyczna postępuje zbyt wolno – ocenia Konfederacja Lewiatan.

Jej zdaniem w sferze regulacyjnej wciąż brakuje stabilności, a zmieniające się przepisy utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Ciągle kuleje dialog społeczny.

– Dialog społeczny, choć zauważamy tutaj zdecydowanie większe otwarcie, nie jest wykorzystywany w pełni jako narzędzie wypracowywania rozwiązań – piszą autorzy raportu. Ich zdaniem w obszarze edukacji i rynku pracy, mimo pewnych inicjatyw, brakuje kompleksowych działań dostosowanych do potrzeb współczesnej gospodarki.

– Bez przyjęcia przez rząd bardziej strategicznego podejścia do rozwoju kraju trudno będzie zapewnić stabilne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw i wzrostu konkurencyjności kraju – przekonuje Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem konieczne jest powołanie Rady Gospodarczej funkcjonującej przy premierze jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy poziom administracji rządowej. – Dodatkowo, w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym, a jedocześnie mając na uwadze historię rządów w III RP, ważne jest powołanie wicepremiera ds. gospodarczych – twierdzi Lewiatan. – Jego rola w kształtowaniu wizji gospodarki byłaby kluczowa dla zwiększenia konkurencyjności i inwestycji – dodaje.

Czytaj więcej

Minister finansów Andrzej Domański: Prawdopodobnie trzeba będzie zmienić budżet

Jej zdaniem w Ministerstwie Finansów powinien zostać powołany zespół ekspertów, którego zadaniem będzie analiza stosowania przepisów prawa podatkowego. – Wskazanie przepisów lub ich interpretacji, które budzą najwięcej wątpliwości. Rekomendacje zespołu powinny służyć przygotowaniu zmian legislacyjnych eliminujących wadliwe przepisy i regulacje – uważa Konfederacja Lewiatan. Ocenia, że obecnie wysiłki Ministerstwa Finansów nakierowane są na zupełnie inny obszar. – Stale nakładane są na przedsiębiorców nowe obowiązki bądź ograniczenia, które uzasadniane są koniecznością uszczelnienia poboru podatków. Brakuje inicjatyw mających na celu uproszczenie przepisów – piszą autorzy raportu.

Rząd Donalda Tuska musi wsłuchać się w postulaty polskich firm

– Jak widać, przed rządem jeszcze ogrom pracy. Musi, kontynuując trudne zadanie związane z przywracaniem praworządności i rządów prawa, mocniej wsłuchiwać się w postulaty środowisk gospodarczych, które sygnalizują, że zaniedbanie spraw gospodarczych odbije się na kondycji firm, a w konsekwencji stanie finansów publicznych, jakości pracy i życia obywateli – podsumowuje Henryka Bochniarz.

Konfederacja Lewiatan przekonuje, że rzeczywisty dialog społeczny z przedsiębiorcami i stroną związkową może być skuteczną metodą godzenia interesów w imię lepszego rządzenia, którego po latach zaniedbań populistycznych rządów wszyscy bardzo potrzebujemy. – Jak widać z naszych badań w środowisku przedsiębiorców, jest nadzieja, ale dostrzegamy też szereg zagrożeń – twierdzi Lewiatan. I dodaje, że raport należy traktować nie jak ocenę, ale raczej diagnozę problemów i wyzwań, przed którymi stoi państwo, gospodarka i społeczeństwo.

Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku