Rosyjskie firmy wciąż działają w krajach Unii. Gdzie jest ich najwięcej?

W krajach Unii działa 45 tysięcy firm, które w 40 proc. i więcej należą do Rosjan. Unia Europejska zaostrza nad nimi kontrolę.

Publikacja: 21.08.2024 11:52

Rosyjskie firmy wciąż działają w krajach Unii. Gdzie jest ich najwięcej?

Foto: Bloomberg

Agencja ratingowa Moody’s poinformowała, że według stanu na lipiec 2024 r. w Unii Europejskiej działało 45 tys. firm, w których w ponad 40 proc. bezpośrednio lub pośrednio należy. do rosyjskich firm lub obywateli w tym posiadających podwójne obywatelstwo. Najwięcej z nich jest zarejestrowanych w Czechach (12,4 tys.), Bułgarii (9,5 tys.), Niemczech (4,2 tys.), na Łotwie (3,3 tys.) i we Włoszech (2,5 tys.).

Obowiązek sprawdzania rosyjskich spółek

Agencja ratingowa zauważa, że ​​banki i instytucje finansowe w tych krajach muszą zwracać „szczególną uwagę” na transakcje z udziałem takich spółek i zgłaszać je odpowiednim organom. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej od lipca 2024 r. instytucje kredytowe i finansowe w UE muszą spełniać nowe wymogi raportowania transakcji finansowych Rosjan.

Czytaj więcej

Chiny ograniczają zakupy ropy z Rosji. Kupują ją na Bliskim Wschodzie

Wymóg został wprowadzony w ramach 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie lepszej oceny potencjalnych naruszeń sankcji związanych z Rosją i zmapowanie źródeł dochodów Rosji. Państwa członkowskie UE mają za zadanie ocenę informacji zgłaszanych przez zobowiązane podmioty w celu znalezienia potencjalnych naruszeń lub obejść sankcji.

Komisja Europejska sprawdzi, jak kontrolowani są Rosjanie

M.in. banki muszą zgłaszać właściwym organom transfery o wartości ponad 100 tys. euro z Unii do krajów trzecich, jeśli są dokonywane przez spółki z udziałem rosyjskich podmiotów prawnych i fizycznych mających ponad 40 proc. w kapitale. Chodzi o wszystkie rodzaje transferów dokonywanych przez odpowiednie spółki będące własnością Rosjan, które opuszczają jurysdykcję UE/państw członkowskich. Obejmuje on wszystkie rodzaje transakcji, niezależnie od waluty.

W lipcu Grupa Robocza Doradców ds. Stosunków Zagranicznych (RELEX, organ podlegający Radzie UE) wyjaśniła kryteria ustalania własności i kontroli nad spółką z rosyjskim kapitałem. Wcześniej uważano, że osoba objęta sankcjami kontroluje spółkę, jeżeli posiada ona więcej niż połowę kapitału. Teraz wystarczy, że będzie posiadał 40 proc. kapitału spółki. Zasada ta jest podobna do zasady Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA. Eksperci uważają, że wyjaśnienia skierowane są do tych firm i organizacji, których właściciele celowo usunęli je z obowiązujących ograniczeń.

Komisja Europejska dokona przeglądu funkcjonowania nowych środków w grudniu 2024 r.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas