Jak wynika z analizy firmy badawczej Deloitte, według polskich dyrektorów finansowych redukcja kosztów jest najczęściej oczekiwaną korzyścią zastosowania Gen-AI. Ponadto, niemal 2 tys. liderów biznesowych i technologicznych, przebadanych przez Deloitte wskazuje, że innymi najczęściej spodziewanymi benefitami z wprowadzanych zmian w związku z implementacją generatywnej sztucznej inteligencji pozostaje wzrost produktywności i efektywności. Już 27 proc. przedsiębiorstw oraz 7 na 10 organizacji najbardziej zaawansowanych w procesie adopcji AI odniosło korzyści w tym obszarze.
Aż 76 proc. firm ankietowanych przez Strand Partners w zleconym przez Amazon Web Services badaniu „Unclocking Europe’s AI potential” uznało, że bez nowych technologii mieliby problem z codziennym funkcjonowaniem. Wskazuje to na rosnącą adaptację technologiczną polskiego biznesu. Co więcej, 90 proc. ankietowanych w tym samym badaniu zadeklarowało, że technologie cyfrowe są ważne dla osiągnięcia ich planów pięcioletnich. Ale 47 proc. przedsiębiorstw przeznaczy na rozwój Gen-AI mniej niż 5 proc. budżetu cyfrowego.
Deloitte jest bardzo wstrzemięźliwa w prognozach dotyczących inwestycji ogółu firm w AI. Jej zdaniem, większość podmiotów zamierza przeznaczyć jedynie niecały 1 proc. swoich nakładów inwestycyjnych na rozwój sztucznej inteligencji. Co ciekawe, na tym tle wydatki sektora finansowego mogą być nawet pięciokrotnie wyższe.
McKinsey jest bardziej optymistyczny. O ile potwierdza 5 proc. w kontekście udziału przewidywanych inwestycji w Gen-AI u 47 proc. przedsiębiorstw, o tyle zdaniem tej amerykańskiej spółki doradczej 26 proc. spółek zainwestuje od 6-10 proc., 4 proc. – od 11-15 proc., natomiast 11 proc. od 16-20 proc. swojego budżetu cyfrowego.
Najważniejsza dla inwestycji w AI jest kadra
Deloitte jest zdania, że największymi wyzwaniami w procesie adaptacji nowej technologii są kwestie związane z jakością danych i infrastrukturą IT oraz dostępność wykwalifikowanej kadry.