Artykuł przygotowany przez firmę Amazon
Pomaganie potrzebującym pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, wywołuje radość oraz poczucie bycia lepszym człowiekiem. Polacy najchętniej angażują się we wszelkiego rodzaju zbiórki – rzeczowe i finansowe. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Amazona w styczniu bieżącego roku, na popularności zyskują również mniej standardowe rozwiązania. Już co piąty Polak chce pomagać innym poprzez dzielenie się wiedzą, a co dziesiąty – uczestnicząc w wolontariacie pracowniczym.
Z okazji Dnia Pozytywnego Myślenia, który przypada na 2 lutego, Amazon sprawdził, jak Polacy oceniają swoje samopoczucie, a także jaki mają stosunek do pomagania. Z badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna wynika, że 52 proc. ankietowanych dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją kondycję psychiczną. A wśród osób, które angażują się w działania pomocowe, odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 60 proc.
Chociaż większość respondentów ocenia swoje samopoczucie pozytywnie, to niestety nadal znacząca grupa postrzega je średnio (40 proc.) lub nawet źle (8 proc.). Najczęściej towarzyszy im lęk o kwestie finansowe i samotność. Badani wskazują także na obawy o przyszłość, poczucie zagubienia oraz wypalenie zawodowe. Warto więc szukać rozwiązań, które to zmieniają i pozytywnie wpływają na ogólny dobrostan Polaków. Jednym z nich jest wolontariat i związanie z nim działania.
– Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że pomaganie jest ważne nie tylko dla osób, którym pomagamy, ale także dla samych pomagających. Lubimy myśleć o sobie pozytywnie, a myślimy o sobie w ten sposób, kiedy postępujemy dobrze. Zatem pomaganie pozwala nam patrzeć na siebie w lepszym świetle i podnosi naszą samoocenę – mówi dr Karolina Appelt z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.