– Polacy potrzebują konkretnego plan rozpisanego na działania, bo tylko konkrety dają poczucie bezpieczeństwa w trudnym czasie. Przygotowaliśmy taki plan – powiedział w poniedziałek wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin, prezentując „Plan dla pracy i rozwoju". Przekonywał, że plan jest przemyślany, wielowymiarowy i odpowiada na realne potrzeby przedsiębiorców.
– Najistotniejsze, by w sytuacji wywołanej pandemią, nikt nie czuł się pozostawiony samemu sobie – mówił szef resortu rozwoju. Przekonywał, że „Plan dla pracy i rozwoju" to sprawdzone rozwiązania, ułatwienia oraz nowe możliwości dla biznesu. Dlatego, jak zapewniał Gowin, każda firma może liczyć na wsparcie dopasowane do jej potrzeb. Plan podzielony jest trzy kluczowe obszary: bezpośrednią pomoc, nowy kierunek i impuls rozwojowy.
Czytaj także: Jarosław Gowin: Przygotowujemy plan odbudowy na czas po pandemii Covid-19
I tak bezpośrednia pomoc to pakiet wsparcia zawierający działania antykryzysowe dla firm, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które na skutek drugiej fali epidemii znalazły się w trudnym położeniu. Przedsiębiorcy skorzystają z nowych rozwiązań (jak tarcza branżowa) oraz z tarcz znanych od marca, których działanie zostało przedłużone. Pracownicy mogą zaś liczyć np. na pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy.
Nowy kierunek to zestaw rozwiązań skierowany do firm, które okazały się nierentowne, chcą się dostosować do nowych potrzeb rynku, rozważają zmianę modelu biznesowego, myślą o przeniesieniu biznesu do sieci albo o ponownym rozpoczęciu działalności na całkiem innych zasadach. Mieszczą się tu różnego rodzaju szkolenia i doradztwo biznesowe. Osoby, które straciły pracę, a chciałyby założyć własną działalność gospodarczą, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.