19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:38 Publikacja: 26.06.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Choć globalna branża startupowa dołuje na skutek spowolnienia gospodarczego i ostrego hamowania w finansowaniu projektów przez fundusze venture capital, młode biznesy z Polski rosną w siłę. Braight został przejęty przez notowaną na giełdzie w Toronto firmę Kings Entertainment, spółka GeniCore wygrała prestiżowy przetarg dla NASA, z kolei start-up Widmo pozyskał z unijnego funduszu EIC 5,5 mln euro na rozwój.
Maciej Jarząb w grudniu 2019 r. przedstawił w Dubaju, na branżowej imprezie dla fintechów, innowacyjną koncepcję stworzenia technologii oceny zdolności kredytowej. Pomysł przypadł do gustu inwestorom (zdobył pierwszy 1 mln zł od funduszu Evig Alfa) – tak powstała platforma pożyczkowa Epeer. Do dynamicznie rozwijającego się biznesu, przemianowanego potem na Braight, dołączyli kolejni inwestorzy – skusiła ich nowatorska technologia, która wykorzystując sztuczną inteligencję, potrafiła, na podstawie danych behawioralnych użytkowników internetu, ocenić rzetelność płatniczą pożyczkobiorców. Start-up ruszył z ekspansją w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Północnej. Teraz potencjał tego projektu dostrzegła kanadyjska firma Kings Entertainment. Międzynarodowy dostawca usług online, notowany na giełdzie w Toronto, w ubiegłym tygodniu ogłosił akwizycję polskiej spółki. - Przed naszym zespołem nowy etap ekscytującej biznesowej podróży. Naszym głównym zadaniem będzie penetracja rynku w poszukiwaniu obiecujących firm AI. Chcemy stworzyć największy holding firm, wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji – zapowiada Jarząb.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Aktywność inwestorów wysokiego ryzyka w Europie mocno dołuje. Czy jest szansa na strumień pieniędzy, który w 2025 r. pobudzi rynek innowacji? Nowa unijna komisarz ds. start-upów wie, jak rozkręcić rynek.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Brakuje pieniędzy na innowacje – aż 56 proc. start-upów wskazuje, że pozyskanie finansowania jest dziś bardzo trudne. Niemal co piąta spółka wini inwestorów, którzy ostro tną wyceny – wynika z raportu, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po raz kolejny daje polskim start-upom, mikro- i małym przedsiębiorcom szansę na spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada.
Jest poniedziałek, 25 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Fundusze Europejskie od wielu lat wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa na ich najwcześniejszych etapach rozwoju. Start-upy i ich założyciele mogą liczyć na dopasowaną do ich potrzeb pomoc finansową i merytoryczną. Wsparcie unijne skierowane jest także to tych osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności biznesowej. Przyszli przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić swój innowacyjny pomysł w dochodowy biznes, mają teraz możliwość skorzystania z kompleksowej i bezpłatnej oferty Platform startowych. Wszystko to w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Jest czwartek, 24 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas