Aktualizacja: 25.11.2024 01:53 Publikacja: 26.06.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Choć globalna branża startupowa dołuje na skutek spowolnienia gospodarczego i ostrego hamowania w finansowaniu projektów przez fundusze venture capital, młode biznesy z Polski rosną w siłę. Braight został przejęty przez notowaną na giełdzie w Toronto firmę Kings Entertainment, spółka GeniCore wygrała prestiżowy przetarg dla NASA, z kolei start-up Widmo pozyskał z unijnego funduszu EIC 5,5 mln euro na rozwój.
Maciej Jarząb w grudniu 2019 r. przedstawił w Dubaju, na branżowej imprezie dla fintechów, innowacyjną koncepcję stworzenia technologii oceny zdolności kredytowej. Pomysł przypadł do gustu inwestorom (zdobył pierwszy 1 mln zł od funduszu Evig Alfa) – tak powstała platforma pożyczkowa Epeer. Do dynamicznie rozwijającego się biznesu, przemianowanego potem na Braight, dołączyli kolejni inwestorzy – skusiła ich nowatorska technologia, która wykorzystując sztuczną inteligencję, potrafiła, na podstawie danych behawioralnych użytkowników internetu, ocenić rzetelność płatniczą pożyczkobiorców. Start-up ruszył z ekspansją w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Północnej. Teraz potencjał tego projektu dostrzegła kanadyjska firma Kings Entertainment. Międzynarodowy dostawca usług online, notowany na giełdzie w Toronto, w ubiegłym tygodniu ogłosił akwizycję polskiej spółki. - Przed naszym zespołem nowy etap ekscytującej biznesowej podróży. Naszym głównym zadaniem będzie penetracja rynku w poszukiwaniu obiecujących firm AI. Chcemy stworzyć największy holding firm, wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji – zapowiada Jarząb.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Jest czwartek, 24 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Fundusze Europejskie od wielu lat wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa na ich najwcześniejszych etapach rozwoju. Start-upy i ich założyciele mogą liczyć na dopasowaną do ich potrzeb pomoc finansową i merytoryczną. Wsparcie unijne skierowane jest także to tych osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności biznesowej. Przyszli przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, którzy chcieliby przekształcić swój innowacyjny pomysł w dochodowy biznes, mają teraz możliwość skorzystania z kompleksowej i bezpłatnej oferty Platform startowych. Wszystko to w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Trwa realizowany przez PARP program dla start-upów, które poszukują wsparcia rozwojowego. W ramach „Startup Booster Poland – Smart UP” młode firmy mogą starać się nawet o 400 tys. zł grantu. – Nie ma tu żadnego haczyka – mówi ekspertka.
Choć rynek młodych firm technologicznych jest rozgrzany, głównie dzięki boomowi na sztuczną inteligencję, rekordowo dużo innowacyjnych spółek nie potrafi utrzymać się przy życiu. Liczba upadłości takich podmiotów wzrosła o 60 proc.
DeepL- uznawane za jedno z najlepszych obecnie na świecie narzędzi do tłumaczenia maszynowego wpadło w oko inwestorom i zostało tzw. podwójnym jednorożcem. To drugi „oficjalny” polski jednorożec po Eleven Labs – innej firmie z branży sztucznej inteligencji, o której od kilku miesięcy jest bardzo głośno na świecie.
Pierwsza połowa roku okazała się dla rodzimych start-upów jednym z najgorszych okresów w historii, bo finansowanie innowacji wyhamowało. Zarazem w ciągu tych kilku miesięcy narodziły się dwa polskie jednorożce.
Ruszyła platforma startowa Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis”. Takich inkubatorów jest więcej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas