Jest już tradycją, że rankingowi audytorów publikowanemu na łamach obu tytułów towarzyszy debata ekspercka. Nie inaczej było w tym roku. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Audytor - szanse i wyzwania stojące przed tym zawodem”. Udział w dyskusji wzięli: Anna Bernaziuk, partner zarządzający BDO, Katarzyna Łącka-Dziekan, partner associate w dziale audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce, Agnieszka Gontarek, dyrektor w dziale emitentów GPW, Tomasz Konieczny, partner w dziale audytu i usług doradczych w PwC Polska, oraz Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi uczestników na wybrane tematy.
O spadającej liczbie biegłych rewidentów
Anna Bernaziuk: Zawód biegłego rewidenta jest zawodem zaufania publicznego. Profesja ta wymaga niezwykle szerokich horyzontów. Zdobyta wiedza wymaga systematycznej aktualizacji i musi się ona koncentrować na wielu obszarach. Dzisiaj trzeba natomiast skupić się na odbudowie prestiżu biegłego rewidenta. Przez wiele lat brakowało wystarczających środków w firmach audytorskich na godziwe wynagradzanie pracy, ale też i na odpowiedni rozwój narzędzi. Problemem z perspektywy młodych jest też trudność w zachowaniu równowagi między życiem a pracą. Osoby, które uzyskają uprawnienia, jest dzisiaj bardzo trudno zachęcić do pozostania w zawodzie. Tym bardziej że mają duże obawy przed podpisaniem się pod badaniem. Wiele z nich woli więc iść do biznesu.
Katarzyna Łącka-Dziekan: Konieczna jest praca nad percepcją pracy biegłego rewidenta. Wśród młodych ludzi nie zawsze odzwierciedla ona faktyczny charakter tej pracy. Musimy aktywnie angażować się w promocję zawodu biegłego rewidenta już wśród studentów na uczelniach i przybliżać im specyfikę pracy audytora. Młode osoby nie mają informacji, jak ta praca wygląda i jakie korzyści z niej płyną. Z perspektywy wielu młodych osób ciągły rozwój i poszerzanie umiejętności jest jednak zaletą. A to przecież także możliwość zdobycia bardzo dużego doświadczenia z przeróżnych obszarów biznesowych.
Tomasz Konieczny: Obserwujemy u nas dopływ nowych osób. Dyskutować można natomiast o liczbie i „jakości” tych osób. Powód? Wiele nawet nie do końca wie, kim jest biegły rewident. Z punktu widzenia młodej osoby uzyskanie tytułu biegłego rewidenta niekoniecznie wiązane jest z jakąś korzyścią.
O roli audytorów i oczekiwaniach interesariuszy
Tomasz Konieczny: Oczekiwania są jasne. Audytor w jakiś sposób ma zapobiec ukrywaniu przez badany podmiot pełnej prawdy. To jest słuszne podejście, natomiast prawda jest taka, że audytor nie zawsze jest w stanie to zrobić. Audytor ma więc pełnić rolę prewencyjną. Kiedy jest dobrze, o jego działaniach się nie mówi. Dopiero jeśli stanie się coś złego, robi się głośno. Trzeba więc ostrożnie podchodzić do komentarzy na temat tego, co audytor mógł faktycznie znaleźć i jak mógł zareagować.