Aktualizacja: 24.11.2024 23:11 Publikacja: 28.03.2023 03:00
Foto: AdobeStock
Kilka dni temu informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia przestało publikować dane dotyczące poziomu zadłużenia szpitali i przychodni. Ostatnie upublicznione zestawienie dotyczy II kw. 2022 r. To okres tuż przed momentem, w którym – jak alarmowały same szpitale – doszło do prawdziwego tąpnięcia w ich finansach, spowodowanego m.in. reformą systemu wynagrodzeń pracowników, ale też ogólnym wzrostem kosztów.
Własne informacje na temat kondycji finansowej szpitali zbiera jednak Związek Powiatów Polskich. Pochodzą one z placówek działających zarówno w formule samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ), jak i spółek prawa handlowego. – Gromadzimy je od kilku lat, m.in. po to, by w rozmowach z resortem zdrowia czy NFZ móc się posługiwać konkretnymi liczbami – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP. – Oficjalne dane dotyczące kondycji finansowej szpitali publikowane są bowiem z dużym opóźnieniem. Dodatkowo, w przypadku informacji za ubiegły rok, ministerstwo do tej pory nie upubliczniło danych dotyczących poziomu zobowiązań wymagalnych (zadłużenia) SPZOZ-ów w III i IV kw. Wiemy jednak, że niedawno na wewnętrznych spotkaniach przedstawiciele resortu i NFZ posługiwali się tymi liczbami, chcąc pokazać, że szpitale są w dobrej kondycji. Powoływano się jednak na kwoty z III kw. Dlaczego nie mówiono, z jakimi wynikami szpitale zakończyły cały miniony rok? – pyta.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.
Projekt zmian w szpitalnictwie, po tym jak dwukrotnie spadł z porządku obrad Rady Ministrów, będzie ponownie konsultowany. Publiczne konsultacje reformy rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają 30 dni – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Budzący emocje temat umożliwienia konsolidacji placówek ochrony zdrowia ze spółkami będzie poruszony w trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.
O pół miliona zgłoszeń wydłużyły się kolejki do specjalistów w ciągu roku. Szybciej rosną te, w których pacjent ma skierowanie z adnotacją „pilne” niż w pozostałych.
Oddziały położnicze, które wykonają mniej niż 400 porodów rocznie nie będą likwidowane z mocy prawa. O losach porodówek zadecydują zespoły wojewódzkie.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas