Aktualizacja: 22.11.2024 01:51 Publikacja: 25.08.2022 03:00
Robert Przybylski
Foto: Robert Przybylski
Znakomite wyniki finansowe wywindowały w środę kurs giełdowego dewelopera MLP Group o 17 proc., z kolei Prologis zapowiedział tego dnia największą w swej historii inwestycję spekulacyjną – co w języku branży nieruchomości oznacza budowę bez uprzedniego znalezienia najemców na przynajmniej część powierzchni. W przypadku Prologisu chodzi o 46 tys. mkw., a deweloper jest pewny, że chętni bardzo szybko ustawią się w kolejce.
Prezes MLP Group Radosław Krochta jest przekonany, że pozytywny trend będzie się utrzymywać. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. spółka podpisała umowy najmu 214 tys. mkw. powierzchni, ustanawiając nowy półroczny rekord. Odsetek powierzchni niewynajętej to zaledwie 1,2 proc. wobec 3,2 proc. na rynku. Pierwszym silnikiem popytu jest e-commerce, a drugim nearshoring, czyli skracanie łańcuchów dostaw, w tym przenoszenie produkcji z Azji na Stary Kontynent. Ten drugi trend zapoczątkowała pandemia, a najazd Rosji na Ukrainę okazał się potwierdzeniem kierunku. Jak komentuje prezes Krochta, wyniki za I półrocze to historia, a najważniejsza jest przyszłość – menedżer potwierdza, że wysoki popyt się utrzymuje i spółka rozmawia o projektach, których budowa ruszy w 2023 r. Około 50 proc. tego zapotrzebowania to efekt przenosin z Azji do Europy.
Wydarzenie Polska Moc Biznesu łączy przedsiębiorców, milionerów, małych przedsiębiorców, korporacje z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. To miejsce wzajemnej inspiracji. W tym roku szczególnie wiele miejsca poświęcimy bezpieczeństwu i sprawom społecznym – zapowiada Artur Beck, pomysłodawca i producent wydarzenia Polska Moc Biznesu.
Spółka kontrolowana przez francuski rząd łamie polskie prawo i naraża polski Skarb Państwa na wielkie straty podatkowe – ostrzega Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Szarą Strefą Gier i Zakładów Wzajemnych „Graj Legalnie”.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Wioska na włoskiej Sardynii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. Po wyborach prezydenckich w USA stawia na Amerykanów rozczarowanych wynikiem głosowania. Domy można kupić już za 1 euro.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to powszechny postulat kolejarzy i zmotoryzowanych. Ale jednym z największych wyzwań dla zarządcy kolejowej infrastruktury jest wdrożenie systemów sterowania ruchem kolejowym.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
W Europie nowych magazynów buduje się mniej niż w poprzednich latach, ale i tak w Polsce powstaje ich najwięcej.
W wyniku zderzenia dwóch towarowych pociągów w Kuźni Raciborskiej do szpitala trafił jeden z maszynistów. Drugiemu nic się nie stało. Jak podała śląska policja, do wypadku doszło ok. 1.30 w nocy.
Marną sytuację przewoźników drogowych potwierdzają statystyki sprzedaży opon, na które zapotrzebowanie cały czas maleje. Na szczęście spadki wyhamowują.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Lotnisko Chopina w Warszawie w październiku odprawiło niemal 1,9 mln pasażerów. To o 14,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. I więcej niż prognozował wcześniej port.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o uzyskaniu zezwolenia na budowę drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lubartowem a Lublinem. Pierwsze prace przewidziano już w grudniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas