eSIM na dobre w polskich sieciach komórkowych

Play przełamał się i śladem konkurencji wprowadza wirtualną kartę do telefonów mobilnych. Tuż przed globalną premierą Apple’a.

Publikacja: 22.08.2022 03:00

eSIM na dobre w polskich sieciach komórkowych

Foto: Adobe Stock

Orange Polska obsługuje obecnie 227 tys. aktywnych eSIMów. T-Mobile liczby nie zdradza. Plus ma to rozwiązanie od niecałego roku. Od poniedziałku do tego grona dołącza P4, operator sieci Play.

Na razie – podobnie jak w Plusie – eSIM w wydaniu Playa będzie miał ograniczone możliwości (nie można będzie karty „wgrać” do zegarka czy routera). Z czasem ma się to zmienić. Podobnie jak – według prognoz – popularność następcy kawałka plastiku z mikroprocesorem. – eSim operatorom ułatwia kwestie logistyczne oraz wsparcie klienta – tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w fundacji Digital Poland. – Operatorzy mogą też instalować eSIM w wielu urządzeniach np. z kategorii internetu rzeczy. Z racji mniejszych rozmiarów (2 milimetry) ułatwia to instalację karty SIM w zegarku, czujniku i innym małym urządzeniu. Operator poprawia też proces zakupowy, gdyż wirtualna karta jest w telefonie i nie trzeba już otwierać telefonu czy wkładać SIM-u do osobnej „tacki” – co mogło sprawiać problem starszym klientom – dodaje. Czy za sprawą eSIM-u operatorzy zarobią więcej – pewien nie jest. Teoretycznie, mniej powinni wydawać na zakup plastikowych kart SIM (jedna kosztuje kilka dolarów), produkcję zestawów startowych i dystrybucję w kioskach i sklepach.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (nawet do -40%!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych
Biznes
Impact’25 i Obama. Co wydarzy się w Poznaniu?
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Biznes
UE bez rosyjskiej energii. Zapaść w motoryzacji. Weto ws. składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku