Tania energia z Rosji lub z małych reaktorów atomowych SMR

Zmagająca się z wysokimi cenami za emisję CO2 grupa ZE PAK, która wytwarza energię z węgla brunatnego, rozgląda się za możliwością inwestycji w energetykę jądrową. Jedną z opcji jest sprowadzanie prądu z atomówki w Kaliningradzie.

Aktualizacja: 09.07.2021 08:41 Publikacja: 08.07.2021 21:00

Polska od lat jest importerem netto energii. Zakup energii za granicą nie tylko wspiera system energ

Polska od lat jest importerem netto energii. Zakup energii za granicą nie tylko wspiera system energetyczny, gdy brakuje mocy, ale również pomaga dostarczać do Polski tańszą energię

Foto: shutterstock

Należąca do Zygmunta Solorza spółka energetyczna analizuje możliwości zakupu technologii lub udziałów w elektrowni atomowej. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", na stole leżą dwa rozwiązania: inwestycja w małe reaktory atomowe SMR albo udział w budowie elektrowni jądrowej w Kaliningradzie.

O ile rozwiązania SMR są na razie w fazie testów i trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy byłyby w stanie wejść do produkcji masowej, o tyle energia z rosyjskiej enklawy byłaby dostępna w tej dekadzie. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", prąd z Kaliningradu mógłby popłynąć do Polski w 2028–2029 r. Energia z dwóch bloków o łącznej mocy 2500 MW miałaby trafić do Polski specjalną linią energetyczną nadzorowaną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii