Aktualizacja: 25.11.2024 01:00 Publikacja: 12.08.2022 22:57
Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman
- Ze zdziwieniem przyjęliśmy komunikat z 11 sierpnia br., w którym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała o rezygnacji z kontynuacji certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC- napisali w piątek w oświadczeniu Krajowi Reprezentanci międzynarodowej organizacji Forest Stewardship Council (FSC), która nadaje certyfikaty, że drewno zostało pozyskane w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
FSC nadaje najważniejszy międzynarodowy certyfikat drewna, który jest ważny dla sprzedawców wyrobów wyprodukowanych z tego drewna. Meble bez certyfikatu mogą stracić swoich odbiorców, zwłaszcza z eksportu. Nic dziwnego, że gdańskie przepychanki z certyfikatem FSC wzbudziły strach producentów mebli czy płyt o popyt na ich wyroby.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.
Kazachstan wprowadził całkowity zakaz eksportu do Rosji 106 rodzajów towarów. To bardzo skomplikuje Kremlowi zakupy wojskowe i tzw. podwójnego przeznaczenia.
Wyrąb lasów w brazylijskiej Amazonii zwiększył się w marcu o 14 proc. - wynika ze wstępnych danych oficjalnych.
W eksportowy biznes uderzyły inflacja, kryzys energetyczny i surowcowy. Branża drzewna traci swoje konkurencyjne przewagi. Już tylko cud może zatrzymać postępujące załamanie sprzedaży.
Ustawodawca rozpatruje zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody. Chodzi o uproszczenie procesu wycinki drzew, urzędom zostanie skrócony czas na podjęcie działania od momentu zgłoszenia wycinki, podniesiono także limity techniczne dotyczące samych drzew przeznaczonych do wycinki. Czy łatwiejsza wycinka drzew ma być sposobem na ogrzewanie w nadchodzącą zimę przy rosnących kosztach pozostałych surówców?
Zapowiedź horrendalnych podwyżek cen drewna zderza się z załamaniem popytu.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….? W tej złożonej drabinie społecznej pełnią zgoła inne, niższe funkcje – są żonami, sekretarkami, laborantkami. Tak było w czasach PRL-u, a jak jest dzisiaj? Jaką rolę w wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy odgrywają Sektorowe Rady ds. Kompetencji?
Obie strony żyją w swoich silosach. W ten sposób nie wykorzystujemy w pełni ani możliwości polskich przedsiębiorstw, ani potencjału instytutów badawczych. Warto również przeanalizować istniejący w Polsce model finansowania badań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas