Abramowicz przegrywa z sankcjami. Chce sprzedać firmy w USA i Kanadzie

Należący w części do Romana Abramowicza koncern Evraz szuka sposobu na sprzedaż swoich kanadyjskich i amerykańskich aktywów.

Publikacja: 12.08.2022 13:53

Roman Abramowicz

Roman Abramowicz

Foto: PAP/Newscom

Roman Abramowicz, objęty sankcjami rosyjskich oligarcha, posiada 28,6 proc. udziałów w rosyjskim producencie stali, koncernie Evraz. Sankcje, którymi objęty jest miliarder, to efekt rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

Evraz, w związku z sankcjami, nie może normalnie działać w USA i Kanadzie, gdzie ma spółki zależne. W związku z czym koncern poinformował, że szuka możliwości sprzedaży swoich aktywów w tych krajach i rozpoczął proces pozyskiwania ofert na zakup swoich spółek zależnych. Jak informuje Evraz w komunikacie, sprzedaż ma „odblokować możliwość samodzielnej działalności w Ameryce Północnej”.

Czytaj więcej

Roman Abramowicz sprzedaje za funta biznes wart 300 mln funtów

- Firma jest naprawdę w zawieszeniu i nie może prawidłowo prowadzić działalności. Ponieważ jest to obecnie całkiem martwy kapitał, to równie dobrze można go sprzedać – powiedział Financial Post profesor ekonomii z York University Schulich School of Business Bernard Wolf

Evraz już w czerwcu przyznał w liście do akcjonariuszy, że ma problemy z powodu sankcji. Miał też problem z nawiązaniem współpracy nawet z firmami konsultingowymi. Z pracy rezygnowali też niezależni dyrektorzy. Koncern podsumowywał wtedy, że jedyne co może zrobić „to dostosować nasz biznes do nowej rzeczywistości”.

Evraz zatrudnia w Kanadzie 1800 osób. Brał udział w rozbudowie rurociągu Trans Mountain, dostarczając 58 procent rur do jego wykonania.

Wskutek sankcji Abramowicz musiał się już rozstać z ukochanym klubem piłkarskim, Chelsea FC, który był jego własnością przez wiele lat. W przypadku wielu innych jego aktywów nastąpiło albo ich zamrożenie albo wymuszona sprzedaż.

Czytaj więcej

Roman Abramowicz też pozywa Unię za sankcje
Biznes
Putin szykuje się na powrót zachodnich firm do Rosji. Ogłosił wytyczne
Biznes
Włoski gigant zbrojeniowy zwiększa przychody
Biznes
Negocjacje UE i USA w sprawie ceł – czy dojdzie do porozumienia?
Biznes
Lucyna Stańczak-Wuczyńska: Jesteśmy w punkcie krytycznym
Biznes
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę